Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Dragon- wolna koncentracja

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Offtop / Relaks i stany po¶rednie Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Dragon- wolna koncentracja
Autor Wiadomo¶æ
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Dragon- wolna koncentracja
PODSTAWOWA KONCENTRACJA

Prawid³owe oddychanie

Najlepsz± rzecz± przy relaksowaniu siê jest odpowiedni zapas tlenu we krwi. Najlepszym sposobem osi±gniêcia tego jest nauka Prawid³owego Oddychania. Nie jest to metoda oddychania codziennego. Jest to specyficzne oddychanie, które powiniene¶ wykonywaæ przed æwiczeniami, relaksem, koncentracj±, zdawaniem egzaminów, bieganiem itp. Oddychanie to powinno byæ wykonywane tak¿e wtedy, kiedy poczujesz, ¿e twoje cia³o potrzebuje dodatkowego bod¼ca tlenowego. Mo¿e byæ ono wykonywane w pozycji siedz±cej lub stoj±cej, ale musi byæ ona wygodna. Wydychaj g³êboko, koncentruj±c siê na brzuchu. Teraz zacznij bardzo wolno wdychaæ przez nos. W tym samym czasie wypchnij wolno okolice brzucha /u¿yj miê¶ni brzucha i przepony/, pozwalaj±c aby powietrze wesz³o do ni¿szej czê¶ci twoich p³uc. Kontynuuj wolne wdychanie, teraz rozszerzaj±c klatkê piersiow± jak najbardziej. /Mo¿e to wymagaæ lekkiego wci±gniêcia brzucha/. Jednocze¶nie podnie¶ barki jak najbardziej do góry, utrzymuj±c przez ca³y czas maksymalnie wypchniêt± klatkê piersiow±. Pozwoli ci to dostarczyæ do p³uc maksymaln± ilo¶æ powietrza. Zatrzymaj oddech na czas liczenia do piêciu. Teraz wolno wydychaj, relaksuj±c barki, tu³ów i brzuch. Kiedy wydech jest zakoñczony, powtórz æwiczenie. Wykonaj je piêæ razy, potem relaks. Chocia¿ jest to proste æwiczenie, nie traktuj go ma³o powa¿nie. Jest to jedna z najwa¿niejszych rzeczy, jakiej kiedykolwiek siê nauczy³e¶. Prawid³owe Oddychanie jest tak samo potrzebne do osi±gniêcia zdrowia jak od¿ywianie siê. Powiniene¶ wykonywaæ je co najmniej raz dziennie, przez ca³e swoje ¿ycie. Jest to æwiczenie, które mo¿esz wykonywaæ gdziekolwiek: w pracy, w szkole lub w domu i nikt nawet nie zauwa¿y, ¿e wykonujesz to æwiczenie. Bêdziesz zdziwiony jak czêsto bêdziesz u¿ywa³ tego oddychania. Kiedy bêdziesz zdenerwowany lub podniecony, spróbuj tej techniki oddychania. Pozwoli ci ona zmniejszyæ natê¿enie pracy organizmu. Zdenerwowanie powoduje kurczenie siê miê¶ni przepony, klatki piersiowej i gard³a. Powoduje to wtedy skrócenie oddechu i mniej powietrza dostaje siê do p³uc za ka¿dym wdechem. Oddech staje siê bardziej przyspieszony. Wykonuj prawid³owe oddychanie przed ka¿d± seri± æwiczeniow± /ale nie przed ka¿dym æwiczeniem/, a nastêpnie relaks. U¿ywaj tego æwiczenia tak czêsto jak tylko chcesz. Korzy¶æ z niego nie zaciera siê, mo¿e siê tylko uwypukliæ przez æwiczenia. Pamiêtaj, ¿e Prawid³owe Oddychanie ró¿ni siê od g³êbokiego oddychania. Przed ka¿dym æwiczeniem powiniene¶ oddychaæ w pe³ni, tzn. g³êboki wdech i g³êboki wydech kilka razy. Prawid³owe oddychanie jest ju¿ samym æwiczeniem i powinno byæ wykonywane na pocz±tku i na koñcu ka¿dej serii æwiczeniowej, a nie przed ka¿dym æwiczeniem.

Wyj±tkowa potrzeba oddychania

Je¶li kiedykolwiek widzia³e¶ mój pokaz, by³e¶ prawdopodobnie zdziwiony sposobem oddychania, jakie wykonywa³em przed demonstracj± mojej si³y. Jest to bardzo wyolbrzymiona forma Prawid³owego Oddychania. Podczas potrz±sania g³ow± z jednej strony w drug±, biorê kilka szybkich i krótkich "³yków" powietrza. Kiedy jestem w pe³nym stanie Chi, wej¶cie w relaks Prawid³owym Oddychaniem pozwala mi oddaæ cia³o pod kontrolê ¶wiadomo¶ci. Ryzykujê wtedy nawet wpadniêciem w ¶pi±czkê. Wiele razy, kiedy dajê pokaz si³y Chi nie zdajê sobie sprawy, ¿e znajdujê siê przed publiczno¶ci±. Poprzez krótki wdychanie i wydychanie jestem w stanie o¿ywiæ pracê pêcherzyków p³ucnych, przez co moje p³uca dostarczaj± maksymaln± ilo¶æ tlenu do krwi, stawiaj±c wnêtrze mojego cia³a w stan wyj±tkowy. W sekcji 4 bêdê mówi³ bardziej szczegó³owo o wyczynach si³y i "stanie wyj±tkowym". Zanim rozpoczniemy koncentracyjne æwiczenia Chi muszê przestrzec ciê. Koncentracja pozwala twojej pod¶wiadomo¶ci byæ bardziej niezale¿n±. Niektórzy ludzie ³atwiej siê koncentruj± i szybciej osi±gaj± rezultat. Pamiêtaj, ¿e pod¶wiadomo¶æ podczas koncentracji jest tylko po³owicznie kontrolowana. Nie pozwól, aby twoje cia³o zda³o siê na ³askê twoich pod¶wiadomych my¶li. Nie jest to przypadek, ¿e posiadasz ¶wiadomy i pod¶wiadomy umys³ musz± one pracowaæ razem. Zawsze, kiedy odczujesz, ¿e ca³kowicie wpadasz pod kontrolê twojej pod¶wiadomo¶ci, zacznij szybko potrz±saæ g³ow± i braæ krótkie ³yki powietrza, aby oczy¶ciæ swój umys³. Nie obawiaj siê swojej koncentracji.

Zaczynaj powoli

Aby rozpocz±æ u¿ywanie swojej si³y Chi musisz zabraæ siê do tego przy pomocy prostych æwiczeñ. Jeszcze nie jeste¶ gotowy próbowaæ czego¶ takiego, jak przerywanie kajdanek. Wyczyn ten jest bardzo zaawansowanym pokazem si³y Chi. Musisz rozpocz±æ od prostych rzeczy, u¿ywaj±c pod¶wiadomo¶ci do kontrolowania swojego cia³a i ¶wiadomego dzia³ania. Jak ju¿ wiesz, twoja pod¶wiadomo¶æ jest bardzo podatna na sugestie. Nie podlega ona logicznemu my¶leniu. Sk³ada siê tylko z wyobra¼ni, a to wyobra¼nia tworzy zwi±zek, który kontroluje twoje dzia³anie. Pewnego dnia, kiedy by³em dzieckiem, moja matka zrobi³a czekoladowy placek. Kiedy placek by³ gotowy, a matka by³a w sklepie, postanowi³em go spróbowaæ. Zjad³em ca³e ciasto i nie wiadomo dlaczego poczu³em szybko md³o¶ci. Do dzisiejszego dnia nie mogê je¶æ czekoladowych placków. Moja pod¶wiadomo¶æ ³±czy czekoladowe ciasto z uczuciem md³o¶ci i nudno¶ci. Jestem pewien, ¿e mia³e¶ podobne do¶wiadczenia, albo z jedzeniem albo piciem, kiedy twój umys³ ³±czy³ nieprzyjemne uczucie z widokiem lub zapachem jakiej¶ potrawy. Gwa³towne i budz±ce odrazê wyobra¿enia s± zwykle bardzo mocne. Np. jest mo¿liwe odczucie bólu brzucha tylko przez widok lub zapach czego¶ co uwa¿asz za obrzydliwe. Umys³ twój kojarzy uczucie choroby z czym¶ nieprzyjemnym nie ma znaczenia czy ten "odra¿aj±cy" obiekt jest w pobli¿u ciebie, czy nie.

Pierwszy wizerunek kontroli Chi

Ten sam typ zwi±zku wyobra¿eniowego wystêpuje podczas rozpoczynania rozwijania swojego Chi. Twoj± pierwsz± prób± w u¿ywaniu Chi bêdzie formowanie wyobra¿eñ w twojej pod¶wiadomo¶ci. Je¶li pierwsze wyobra¿enie jest dobre, pod¶wiadomo¶æ szybko zaakceptuje twoj± kontrolê. Jednak kiedy twoja próba jest negatywna, tak jak próbowanie czego¶ na co nie jeste¶ jeszcze gotowy, twoja pod¶wiadomo¶æ bêdzie broniæ siê przed t± kontrol±. Z tej to przyczyny musisz zabraæ siê do tego powoli i zbudowaæ silne i odporne podstawy. Musisz nauczyæ siê najpierw relaksowaæ, potem koncentrowaæ, a w koñcu modelowaæ i kontrolowaæ pod¶wiadom± wyobra¼niê, która kieruje twoim dzia³aniem i reakcjami.

Przygotowanie do koncentracji

Powiniene¶ umie¶ciæ w swoim planie czas przeznaczony na koncentracjê. Upewnij siê, ¿e koncentrujesz siê w najbardziej odpowiedni dla twojego cia³a czasie. Czasami jest to pora tu¿ po treningach, kiedy twoje cia³o têskni za spokojem i odpoczynkiem. Nie próbuj siê koncentrowaæ po zjedzeniu posi³ku, gdy¿ wtedy twoje cia³o bardzo aktywnie skupia siê na trawieniu. Staraj siê unikaæ ¶rodków pobudzaj±cych takich jak coca-cola i kawa. Wybierz sobie ciche miejsce. Mo¿e byæ to to samo miejsce, które wybra³e¶ do wykonywania æwiczeñ Chi. Nie musisz byæ koniecznie sam, ale jest to wskazane. Wyja¶nij wtedy innym, ¿e nie powiniene¶ byæ niepokojony w czasie koncentracji i nie próbuj wchodziæ w stan koncentracji zbyt szybko jest to nieprzyjemne uczucie podobne do nag³ego wyrwania ciê z g³êbokiego snu. Najspokojniejsze s± naturalne rzeczy. Wielu ludzi ¶wietnie siê koncentruje obok zielonych warzyw lub kwiatów, albo w pobli¿u okna z przyjemnym widokiem. Jednak nie jest to konieczne. Nie patrz bezpo¶rednio w ¼ród³o ¶wiat³a. ¦wiat³o powinno byæ przyciemnione, aby nie razi³o twoich oczu. Mo¿esz le¿eæ lub staæ, ale pozycja musi byæ wygodna. Je¶li jeste¶ zaawansowany w æwiczeniu pozycji lotosu, mo¿esz u¿yæ w³a¶nie tej, ale musi byæ ona wygodna. Wykonaj trzy razy Prawid³owe Oddychanie i relaks. Je¶li w czasie koncentracji poczujesz, ¿e pozycja staje siê niewygodna, powiniene¶ poprawiæ j± lub je¶li zaistnieje taka potrzeba nawet ziewn±æ lub podrapaæ siê. Powiniene¶ wykonaæ Prawid³owe Oddychanie natychmiast po przyjêciu odpowiedniej pozycji do koncentracji. W stanie koncentracji jeste¶ nie¶wiadomy przemijaj±cego czasu. Dobrze jest mieæ w pobli¿u zegarek, ale nie powinno byæ s³ychaæ jego tykania. Podczas koncentracji mo¿esz mieæ pó³otwarte oczy, aby wiedzieæ jak d³ugo wykonujesz æwiczenie. Kiedy zakoñczysz koncentracjê, otwórz wolno oczy, rozci±gnij siê /æwiczenie z sekcji 1 s± ¶wietne do przebudzenia cia³a/ i kontynuuj swoje codzienne czynno¶ci.

Aby osi±gn±æ pe³n± koncentracjê musisz przestrzegaæ poni¿szych zaleceñ.

1. Znajd¼ spokojn± atmosferê.
2. U³ó¿ cia³o w odpowiedniej pozycji.
3. Wykonaj trzy razy Prawid³owe Oddychanie
4. Zamknij oczy.
5. Relaks.


Ca³kowity relaks

Musisz pamiêtaæ, aby ca³kowicie siê zrelaksowaæ, kiedy wykonujesz æwiczenia koncentracyjne. Musisz nauczyæ siê, jak siê czuje twoje cia³o kiedy jest zrelaksowane. Pomo¿e ci w tym Prawid³owe Oddychanie, które tak jak nauka naprê¿ania miê¶ni pozwoli ci czuæ odprê¿enie cia³a. Jednak sama pomoc ci nie wystarczy, musisz nauczyæ siê czuæ relaks. Zacznij od rozkazania cia³u odprê¿yæ siê. Pozwól aby koñczyny, barki i kark sta³y siê miêkkie. Teraz wszystko sprawd¼. Czy twoje oczy, miê¶nie karku, skóra czaszki, szczêki, barki, brzuch, nogi, palce i oddychanie s± ca³kowicie zrelaksowane? Musisz nauczyæ siê czuæ relaks i zanim nie wejdzie ci to w nawyk, powiniene¶ zawsze wszystko sprawdziæ. Tak jak twoja lista i notatki, jest to jedyna droga do pozbycia siê jakiegokolwiek napiêcia. Kiedy twoje cia³o jest ju¿ zrelaksowane, zrób to samo ze swoimi my¶lami. Naucz siê odczuwaæ wnêtrze swojego cia³a, a nie tylko otaczaj±cy ¶wiat. Zamknij oczy i czuj wnêtrze siebie a nie otoczenie. Nie mo¿esz zatrzymaæ procesu my¶lenia, ale mo¿esz my¶leæ terminami odczucia, a nie s³owami. Jest to podobne do oczyszczania twojej linii komunikacyjnej miêdzy ¶wiadomym i pod¶wiadomym umys³em jest to prawie jak sen na jawie.

Wolna Koncentracja
Kiedy jeste¶ w stanie koncentracji znajdujesz siê tylko po³owicznie pod kontrol±. Rezygnujesz z po³owy swej mentalnej kontroli na rzecz pod¶wiadomego umys³u. Spróbuj nastêpuj±cej koncentracji. My¶l o oddychaniu. Twoje oddychanie nie musi byæ regulowane - mo¿esz oddychaæ normalnie. Z ka¿dym wdechem my¶l "in", a z ka¿dym wydechem "out". Nie wypowiadaj tych s³ów, ale my¶l o ich brzmieniu. My¶l innnnnnnnn, ouououououou /d¼wiêk "t" mo¿e byæ zbyt szorstki i czasami ³atwiej jest my¶leæ tylko "ou"/. Kiedy to wykonujesz utrzymuj ca³kowity relaks, koncentruj±c siê tylko na oddychaniu. Twoja pod¶wiadomo¶æ pozwala aby inne my¶li wchodzi³y do twojego umys³u. Wykonuj to æwiczenie przez dziesiêæ lub piêtna¶cie minut i zobacz, które my¶li dopuszcza do siebie twój umys³. Wyobra¼ sobie te my¶li jako chmury na niebie. Nie mo¿esz zatrzymaæ ich przesuwania siê, ale mo¿esz na nie spogl±daæ i my¶leæ o ich przemijaniu. Nie staraj siê kontrolowaæ tych my¶li. Pozwól po prostu, aby twoja pod¶wiadomo¶æ wêdrowa³a. Taka sesja koncentracyjna obni¿a zawarto¶æ kwasu mlekowego w twoim ciele. Kwas mlekowy powstaje podczas zmêczenia organizmu. W czasie snu jego zawarto¶æ znacznie siê obni¿a. Dziêki wolnej koncentracji mo¿esz poczuæ siê tak od¶wie¿ony, jakby¶ siê na pewien czas zdrzemn±³. Nawyk dobrej koncentracji powiniene¶ rozpocz±æ ju¿ dzisiaj, po¶wiêcaj±c na to dziesiêæ do piêtnastu minut. Wykonaj j± kilka razy, zanim przejdziesz do bardziej kontrolowanej koncentracji Chi, która jest opisana poni¿ej.


¬ród³o- M. Dayton- umys³owa kontrola chi


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 21:55, 23 Kwi 2011 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Offtop / Relaks i stany po¶rednie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin