Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Adam Bytof- ¦wiadome ¶nienie, ¶wiadome ¿ycie

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » ¦wiadome rozmowy Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Adam Bytof- ¦wiadome ¶nienie, ¶wiadome ¿ycie
Autor Wiadomo¶æ
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Adam Bytof- ¦wiadome ¶nienie, ¶wiadome ¿ycie
Adam Bytof

¦wiadome ¶nienie – ¶wiadome ¿ycie

Tekst pochodzi ze strony [link widoczny dla zalogowanych]



Przez ponad 15 lat uczy³em i uczê nadal technik ¶wiadomego ¶nienia (lucid dream - LD). Napisa³em w 1995 roku pierwsz± w Polsce ksi±¿kê na ten temat. Na moje kursy i warsztaty przychodzi³o zwykle po kilkana¶cie osób, z których czê¶æ uzyskiwa³a bardzo szybko rezultaty, a inni tracili zainteresowanie tematem po kilku tygodniach lub miesi±cach wysi³ków.

Dlaczego tak siê dzia³o? Czy ¶wiadome ¶nienie jest mo¿liwe do osi±gniêcia przez ka¿dego? A mo¿e trzeba mieæ do niego jakie¶ specjalne predyspozycje?

Zastanawiaj±c siê nad tymi pytaniami przyjrza³em siê równie¿ mojej w³asnej, osobistej praktyce ¶wiadomego snu. Zauwa¿y³em, ¿e przez te wszystkie lata mia³ miejsce pewien proces, którego obraz pojawi³ siê w moim umy¶le stosunkowo niedawno.

Zacz±³em ¶niæ ¶wiadome sny pod koniec lat osiemdziesi±tych. By³y one wynikiem pewnego zbiegu okoliczno¶ci (ale nie przypadku – nie wierzê bowiem w przypadki), na który sk³ada³y siê: regularna praktyka medytacji (by³em wtedy uczniem Baby Muktanandy ze szko³y Siddha-Jogi) oraz przerywanie ci±g³o¶ci snu, co zwi±zane by³o z zaleceniem, by medytowaæ w czasie wschodu s³oñca. Medytacja, która jest æwiczeniem utrzymywania zrelaksowanej i jednocze¶nie wyj±tkowo wra¿liwej uwagi, stabilizowa³a stan spokojnego, bezstronnego obserwatora, który spontanicznie przenosi³ siê pó¼niej do snu, daj±c w rezultacie zjawisko ¶wiadomego ¶nienia.

Nie stosowa³em ¿adnych specjalnych technik oneironautycznych, z którymi zapozna³em siê kilka miesiêcy pó¼niej, kiedy zaintrygowany tym, co mi siê przydarzy³o, zacz±³em szukaæ informacji na ten temat w literaturze ezoterycznej, filozoficznej i naukowej.

Spojrzenie na historiê moich w³asnych do¶wiadczeñ pomog³o mi zauwa¿yæ pewne ró¿nice w podej¶ciu do ¶wiadomego ¶nienia, które czasami mogê zaobserwowaæ u zainteresowanych tym zjawiskiem osób.

Ogromne znaczenie ma, moim zdaniem, motywacja do osi±gania ¶wiadomo¶ci we ¶nie. Dla mnie motywacja ta wi±¿e siê bardzo ¶ci¶le z motywacj± utrzymywania jak najbardziej wra¿liwej uwagi tak¿e w stanie jawy. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w kontek¶cie ¶wiadomego ¶nienia, ale przede wszystkim w kontek¶cie ogólnego rozwoju ¶wiadomo¶ci. Przechodz±c przez kolejne etapy rozwoju ¶wiadomo¶ci od wczesnego dzieciñstwa, a¿ do doros³o¶ci, stopniowo uzyskujemy coraz bardziej „prawdziw±” to¿samo¶æ, któr± cechuje coraz wiêksza wolno¶æ w relacji z cia³em, zmys³ami oraz w relacji z umys³em.

Utrzymuj±c w swojej ¶wiadomo¶ci stan uwa¿nego ¶wiadka, zrelaksowanego i spokojnego obserwatora do¶wiadczeñ na jawie, dokonujemy zmiany tak¿e na poziomach pod¶wiadomych (automatycznych i nawykowych), których rezultatem mo¿e byæ równie¿ ¶wiadome ¶nienie.

Æwiczenie technik ¶wiadomego ¶nienia w oderwaniu od fundamentu rozwoju duchowego mo¿e dawaæ tylko chwilowe efekty. Rzeczywi¶cie mo¿na kilka razy wywo³aæ, nawet stosunkowo ³atwo, kilka ¶wiadomych snów, w których do¶wiadczymy niezwyk³ej, fascynuj±cej mocy kszta³towania naszych sennych doznañ. Jednak utrzymywanie takiej motywacji przez d³u¿szy czas jest ma³o prawdopodobne. ¦wiadome sny pojawiaj± siê zazwyczaj wtedy, gdy „odpu¶cimy” ¶wiadomy wysi³ek maj±cy na celu ich wywo³anie. Nie ró¿ni± siê w tym od wielu innych umiejêtno¶ci, w du¿ym stopniu zale¿nych od pod¶wiadomo¶ci.

Najlepszym wiêc podej¶ciem do ¶wiadomych snów, paradoksalnie, jest odpuszczenie pragnienia ich wywo³ywania. Jednocze¶nie jednak wykonywanie tych wszystkich dzia³añ, które sprzyjaj± ich wystêpowaniu. Dla mnie takim zasadniczym „dzia³aniem-niedzia³aniem” jest stan wra¿liwej uwagi, stan ¶wiadomo¶ci ¶wiadka, skierowanej na „tu i teraz”, który wiêkszo¶ci ludziom zdarza siê bardzo rzadko. Ja nazywam to stanem „medytacji”, choæ termin „medytacja” najczê¶ciej kojarzy siê z jak±¶ „praktyk± siedz±c±” zakotwiczon± w jakiej¶ okre¶lonej tradycji duchowej (medytacja chrze¶cijañska, medytacja zen itd.)

Taka praktyka ma znaczenie przede wszystkim dla jako¶ci naszego ¿ycia na jawie, ¶wiadome ¶nienie bêdzie tylko jej „produktem ubocznym”, pewn± ozdob±, która pojawia siê w ¿yciu medytuj±cego, obok wielu innych nowych do¶wiadczeñ, takich jak wiêksza wra¿liwo¶æ zmys³owa, lepszy kontakt z cia³em, jasno¶æ umys³u i ³ad emocjonalny, rozwój twórczo¶ci i intuicji, zdolno¶æ do empatii, rozumienia innych i inteligencja spo³eczna oraz wielu, wielu innych, których nie sposób tu wymieniæ.

S± to „produkty uboczne” albo „korzy¶ci wtórne” kultywowania ¶wiadomo¶ci ¶wiadka w codziennym ¿yciu. S± one niczym wiêcej jak naturalnymi wzka¼nikami indywidualnej ewolucji (rozwoju) ¶wiadomo¶ci. Powiedzenie Jezusa „po owocach ich poznacie” tak¿e w tym kontek¶cie jest bardzo prawdziwe.

¦wiadome ¶nienie jest wiêc jednym z tych owoców, ale nie ka¿demu, kto kultywuje ¶wiadomo¶æ ¶wiadka, pojawia siê w tym samym czasie i z tak± sam± intensywno¶ci±. Jednak dla kogo¶, kto w³a¶ciwie, czyli w zrelaksowany sposób podchodzi do praktyki uwa¿no¶ci, nie ma to wiêkszego znaczenia.

Dodatkowe dzia³ania w postaci zapisywania snów oraz stosowanie odpowiedniego harmonogramu snu (czyli pilnowanie czasu i rytmu snu) równie¿ mog± byæ prowadzone z innych powodów. Osoba zainteresowana w³asnym umys³em i jego dzia³aniem z pewno¶ci± nie pominie zjawiska marzeñ sennych, które bywaj± bardzo interesuj±ce, twórcze, a czasami nawet genialne. Proste zainteresowanie i postawa otwarto¶ci na marzenia senne, bez jakiego¶ konkretnego celu (np. w postaci LD albo chêci interpretacji snu), jest tu najlepsz± motywacj±. Wiadomo, ¿e nie ka¿dy bêdzie tak± motywacjê przejawia³, ale te¿ rado¶æ „¶wiadomego snu” nie jest dla ka¿dego. Niewykluczone równie¿, ¿e pojawienie siê ¶wiadomych snów mo¿liwe jest tak¿e u osoby nie zainteresowanej tre¶ci± marzeñ sennych.

Wskazówki dotycz±ce harmonogramu snu, z których najwa¿niejsze to: wysypiaæ siê, k³a¶æ siê wcze¶nie i wcze¶nie wstawaæ s± oczywiste z punktu widzenia fizjologicznych potrzeb oraz dba³o¶ci o kondycjê psycho-fizyczn±. Zalecenie, by dodatkowo zrobiæ ok. pó³ godziny przerwy we ¶nie nad ranem, jest ju¿ tylko dodatkowym „technicznym” elementem, który mo¿na stosowaæ od czasu do czasu.

Z takim podej¶ciem ¶wiadome ¶nienie staje siê elementem wiêkszej ca³o¶ci, jakim jest rozwój ¶wiadomo¶ci, przestaje byæ „umiejêtno¶ci±” czy te¿ „sztuk±”, na której opanowanie trzeba po¶wiêcaæ dodatkowy czas i energiê, a przekszta³ca siê w jeden z „owoców” rozwoju duchowego albo „efekt uboczny”, który pojawia siê bez wysi³ku, dostarczaj±c rado¶ci i przyjemno¶ci, p³yn±cej ze stanu uwa¿nej obecno¶ci, tak¿e we ¶nie.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 13:14, 14 Lut 2012 Zobacz profil autora
kyniu774



Do³±czy³: 10 Lip 2011
Posty: 203
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Zielona Góra
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Prawda, trochê religii, trochê nauki, trochê technik.
Jako¶ brakuje mi s³ów... Rolling Eyes


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 15:48, 14 Lut 2012 Zobacz profil autora
xavery11



Do³±czy³: 09 Cze 2011
Posty: 154
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Olsztyn/Wuppertal(niemcy)
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Ja tu nigdzie nie widze religii, jedynie potege naszego umyslu Wink Bardzo pozytywny artykul , ja jestem wielkim fanem Adama wiec juz to czytalem, ale warto bylo sobie odswiezyc pamiec Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 20:47, 14 Lut 2012 Zobacz profil autora
kyniu774



Do³±czy³: 10 Lip 2011
Posty: 203
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Zielona Góra
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
xavery11 napisa³:
Ja tu nigdzie nie widze religii

Eh, religie widzia³em w 'po owocach ich poznacie' Rolling Eyes


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 15:06, 15 Lut 2012 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » ¦wiadome rozmowy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin