Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Problem z technikami

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Problemy i pytania Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Problem z technikami
Autor Wiadomo¶æ
Oneironauta



Do³±czy³: 03 Gru 2008
Posty: 2
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post Problem z technikami
Witam.

Chcia³bym w tym temacie dowiedzieæ siê od was paru rzeczy.
Chodzi mi o l±czenie technik wywo³uj±cych LD.
Chcia³bym te¿ dowiedzieæ siê paru rzeczy o technikach WBTB i Mild które chce po³±czyæ.
Zaczne od techniki WBTB.

A zatem : Technika WBTB (Wake Back To Bed, ang. Wstañ i wróæ do ³ó¿ka) jest prosta i bardzo skuteczna, szczególnie w po³±czeniu z innymi technikami (dzia³a bardzo dobrze w po³±czeniu z technik± MILD). Niestety powa¿ne zaburza ona cykl Twojego snu, dlatego powiniene¶ j± stosowaæ jedynie wtedy, kiedy nie musisz wcze¶niej wstawaæ nastêpnego dnia. Korzystaj±c z tej techniki wstañ po 4 – 6 godzinach snu i zajmij siê czym¶ wymagaj±cym pe³nej ¶wiadomo¶ci. Dobrym pomys³em jest czytanie czego¶ po¶wieconego ¶wiadomemu ¶nieniu, np. tej ksi±¿ki. Mo¿esz po¶wiêciæ temu od kilku minut do godziny. Je¶li planujesz po tym spaæ co najmniej godzinê, to przy wykorzystaniu techniki MILD mo¿esz osi±gn±æ niesamowite efekty. Je¶li odczuwasz, ¿e po wykorzystaniu tej techniki ¶pisz zbyt g³êboko, aby mieæ ¶wiadomy sen, spróbuj zmieniæ miejsce snu. Le¿enie w innym ³ó¿ku, a nawet na pod³odze sprawi, ¿e nie bêdziesz móg³ siê tak ³atwo zrelaksowaæ i bêdziesz spa³ mniej g³êboko. Je¶li nie mo¿esz po³o¿yæ siê w innym miejscu, spróbuj zmieniæ warunki snu, np. w³±cz jak±¶ lampkê. Je¶li po obudzeniu masz problem ze wstaniem z ³ó¿ka, to spróbuj powiesiæ na ¶cianie lub suficie du¿± bia³± kartkê lub ustawiæ budzik. Dziêki temu nie powiniene¶ mieæ problemów z podniesieniem siê z ³ó¿ka.

Moje pytania s± nastêpuj±ce:

1.Mam poprostu obudziæ siê po 4-6 godzinach snu poczytaæ ksi±¿ke o LD,i¶æ spaæ i mieæ ¶wiadomy sen?

To wszystko co chcia³em wiedzieæ o tej technice

Teraz przejde do techniki MILD co do której mam wiêcej pytañ.Wiê zaczynajmy.

Technika MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams, ang. pamiêciowe wywo³ywanie ¶wiadomych snów) to jedna z najlepszych technik wywo³ywania ¶wiadomych snów. Jest te¿ bardzo popularna. Korzystaj±c z tej techniki, podczas zasypiania skoncentruj siê na tym, aby przypomnieæ sobie, ¿e ¶nisz w czasie tego snu. Powinno to wygl±daæ tak, ¿e nagle przypominasz sobie, ¿e ¶nisz w taki sposób, w jaki przypominasz sobie, ¿e mia³e¶ kupiæ co¶ wa¿nego, gdy jeste¶ na zakupach. Powtarzaj sobie jak±¶ krótk± mantrê, tak± jak „bêdê pamiêta³, ¿e ¶niê”. Wyobra¼ sobie, ¿e ¶nisz i nagle przypominasz sobie, ¿e ¶nisz. Przypomnij sobie Twój poprzedni sen, wyobra¼ sobie, ¿e ¶ni±c go przypominasz sobie, ¿e to sen. Wyobra¼ sobie, ¿e tym razem zauwa¿asz co¶, co podpowiada Ci, ¿e to sen (np. latasz). Powtarzaj mantrê i wyobra¿aj sobie Twój sen tak d³ugo, a¿ nie bêdziesz pewien, ¿e te obrazy zapisa³y siê w Twoim umy¶le. Je¶li nie mo¿esz zasn±æ przez 15 – 20 minut, to mo¿esz przestaæ powtarzaæ mantrê i my¶leæ o Twoim ¶nie, ale postaraj siê, aby ostatni± rzecz±, o której pomy¶lisz przed za¶niêciem by³o to, ¿e masz pamiêtaæ o tym, ¿e ¶nisz. Technika MILD mo¿e byæ u¿ywana zarówno, kiedy pierwszy raz k³adziesz siê spaæ danej nocy, jak i po obudzeniu ze snu w ¶rodku nocy, jednak jest szczególnie skuteczna po przebudzeniu. Je¶li korzystasz z tej techniki po obudzeniu, to najpierw powtórz sobie kilka razy sen, który przed chwil± mia³e¶, aby go dobrze zapamiêtaæ. Mo¿esz te¿ zrobiæ kilka notatek, a rano przepisaæ je do Twojego dziennika snów. Nastêpnie pomy¶l o Twoim ostatnim ¶nie. Znajd¼ elementy, które wskazuj±, ¿e to sen. Wyobra¼ sobie, ¿e tym razem zauwa¿asz je i przypominasz sobie, ¿e ¶nisz. Rób to a¿ nie za¶niesz. Je¶li bêdziesz mia³ szczê¶cie, to bêdziesz kontynuowa³ Twój poprzedni sen i zauwa¿ysz, ¿e ¶nisz.

Moje pytania je¶li chodzi o MILD s± takie:

1.Korzystaj±c z tej techniki, podczas zasypiania skoncentruj siê na tym, aby przypomnieæ sobie, wygl±daæ tak, ¿e nagle przypominasz sobie, ¿e ¶nisz w taki sposób, w jaki przypominasz sobie, ¿e mia³e¶ kupiæ co¶ wa¿nego, gdy jeste¶ na zakupach. Niech kto¶ mi to pro¶ciej wyt³umaczy Embarassed

2. Powtarzaj sobie jak±¶ krótk± mantrê, tak± jak „bêdê pamiêta³, ¿e ¶niê”. Wyobra¼ sobie, ¿e ¶nisz i nagle przypominasz sobie, ¿e ¶nisz. Przypomnij sobie Twój poprzedni sen, wyobra¼ sobie, ¿e ¶ni±c go przypominasz sobie, ¿e to sen. Wyobra¼ sobie, ¿e tym razem zauwa¿asz co¶, co podpowiada Ci, ¿e to sen (np. latasz). Powtarzaj mantrê i wyobra¿aj sobie Twój sen tak d³ugo, a¿ nie bêdziesz pewien, ¿e te obrazy zapisa³y siê w Twoim umy¶le. Je¶li nie mo¿esz zasn±æ przez 15 – 20 minut, to mo¿esz przestaæ powtarzaæ mantrê i my¶leæ o Twoim ¶nie, ale postaraj siê, aby ostatni± rzecz±, o której pomy¶lisz przed za¶niêciem by³o to, ¿e masz pamiêtaæ o tym, ¿e ¶nisz.
-Jak d³ugo powtaraæ mantrê?
-Mam równocze¶nie powtarzaæ mantrê i wyobra¿aæ sobie ¿e ¶niê?
-Mam to zrobiæ gdy k³ade siê spaæ czy po obudzenie siê w nocy?

3. Technika MILD mo¿e byæ u¿ywana zarówno, kiedy pierwszy raz k³adziesz siê spaæ danej nocy, jak i po obudzeniu ze snu w ¶rodku nocy, jednak jest szczególnie skuteczna po przebudzeniu. Je¶li korzystasz z tej techniki po obudzeniu, to najpierw powtórz sobie kilka razy sen, który przed chwil± mia³e¶, aby go dobrze zapamiêtaæ. Mo¿esz te¿ zrobiæ kilka notatek, a rano przepisaæ je do Twojego dziennika snów. Nastêpnie pomy¶l o Twoim ostatnim ¶nie. Znajd¼ elementy, które wskazuj±, ¿e to sen. Wyobra¼ sobie, ¿e tym razem zauwa¿asz je i przypominasz sobie, ¿e ¶nisz. Rób to a¿ nie za¶niesz.

Je¶li korzystasz z tej techniki po obudzeniu, to najpierw powtórz sobie kilka razy sen, który przed chwil± mia³e¶, aby go dobrze zapamiêtaæ. Mo¿esz te¿ zrobiæ kilka notatek, a rano przepisaæ je do Twojego dziennika snów. Nastêpnie pomy¶l o Twoim ostatnim ¶nie.
-Mam pomy¶leæ o ¶nie ktory mia³êm po obudzeniu?
-Co je¿eli nie ma elementów wskazuj±cych na to ¿e ¶nie?Np.buszuje po necie we ¶nie.

Ostatni± rzecz± któr± chce wiedzieæ to jak w ogóle po³±czyæ te techniki?Jak zrobiæ z nich ca³o¶æ aby by³y efeky?

Prosze o pomoc z góry dziêkuje Je¿³ei macie pytania (czego¶ nie zrozumieli¶æie)to piszcie.

Jestem pocz±tkuj±cym oneironautom wiêc prosze o pomoc

Pozdrawiam wszystkich forumiwiczów i ¿ycze mi³ych i ¶wiadomych snów Smile Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 21:23, 03 Gru 2008 Zobacz profil autora
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post Re: Problem z technikami
Oneironauta napisa³:
1.Mam poprostu obudziæ siê po 4-6 godzinach snu poczytaæ ksi±¿ke o LD,i¶æ spaæ i mieæ ¶wiadomy sen?
WBTB to wspomagacz, nie mo¿e byæ u¿ywany jako samodzielna technika, ale jest bardzo fajny. ;)

Du¿o szczegó³ów WBTB: [link widoczny dla zalogowanych]
Fragment "Jasno¶ci":
A. Bytof, R. Stein napisa³:
Pamiêtaj, ¿e w technice MILD du¿± rolê odgrywa równie¿ przerwa we ¶nie, co najmniej piêtnastominutowy okres pe³nej przytomno¶ci. W tym czasie mo¿esz, Drogi Czytelniku, robiæ cokolwiek, byle wymaga³o to od ciebie pe³nej przytomno¶ci. Mo¿esz czytaæ, medytowaæ (ale lepiej z otwartymi oczami), chodziæ, wzi±æ k±piel, kochaæ siê itp. S. LaBerge poleca czytanie o ¶wiadomym ¶nie, co ukierunkuje ju¿ Twoje my¶lenie. Nie jest to jednak konieczne, mo¿esz czytaæ jakikolwiek tekst. Przed³u¿anie przytomno¶ci ponad 60 minut nie ma wiêkszego sensu. Z badañ wynika, ¿e nie powoduje to wzrostu liczby jasnych snów w stosunku do przerw trwaj±cych od 30 do 60 minut.

Nie przejmuj siê, gdy nie mo¿esz zasn±æ przez d³u¿szy czas podczas powtarzania 3. i 4. punktu techniki MILD. Im d³u¿ej to robisz, tym wiêksze masz szansê na wywo³anie jasnego snu. Powiniene¶ równie¿ przeznaczyæ na porann± drzemkê co najmniej godzinê lub pó³torej. ¦wiadomo¶æ, ¿e masz ma³o czasu na drzemkê, mo¿e spowodowaæ psychiczne napiêcie i niemo¿liwo¶æ za¶niêcia. Pamiêtaj, by nie wywieraæ na siebie ¿adnego nacisku. Je¿eli nie za¶niesz, to nic siê nie stanie. Bêdziesz najwy¿ej trochê niewyspany, ale Twoje æwiczenia bêd± mia³y znaczenie jutro. Ka¿de æwiczenie przybli¿a Ciê do celu, jakim s± jasne sny.



Oneironauta napisa³:
1.Korzystaj±c z tej techniki, podczas zasypiania skoncentruj siê na tym, aby przypomnieæ sobie, wygl±daæ tak, ¿e nagle przypominasz sobie, ¿e ¶nisz w taki sposób, w jaki przypominasz sobie, ¿e mia³e¶ kupiæ co¶ wa¿nego, gdy jeste¶ na zakupach.
Niech kto¶ mi to pro¶ciej wyt³umaczy :oops:
Wyobra¿asz sobie poprzedni sen - z t± ró¿nic±, ¿e nagle wpadasz na my¶l "ach! przecie¿ ja ¶niê!" - skup siê na uczuciach. :) Z reszt± odpowied¼ sam zacytowa³e¶ w pkt. 2


Oneironauta napisa³:
2. (...)
-Jak d³ugo powtaraæ mantrê?
-Mam równocze¶nie powtarzaæ mantrê i wyobra¿aæ sobie ¿e ¶niê?
-Mam to zrobiæ gdy k³ade siê spaæ czy po obudzenie siê w nocy?
- Powtórz te s³owa kilka razy, przede wszystkim my¶l o nich.
- Najpierw powiedz sobie te s³owa, a potem wyobra¼ sobie ten sen (zwi±zek przyczynowo skutkowy). Mo¿esz to oczywi¶cie robiæ jednocze¶nie, je¶li Ci siê podoba.
- W tych cytatach jest wyra¼nie napisane, ¿e przypominasz sobie sen, wiêc po obudzeniu, ale wieczorem, jak i po po³udniu te¿ to ma oczywi¶cie sens.

Zbyt ¶ci¶le do tego podchodzisz.

Oneironauta napisa³:
-Mam pomy¶leæ o ¶nie ktory mia³êm po obudzeniu?
-Co je¿eli nie ma elementów wskazuj±cych na to ¿e ¶nie?Np.buszuje po necie we ¶nie.
- Zaczynasz mnie irytowaæ... Nie powtarzaj 5 razy tych samych cytatów, ani tych samych pytañ.
- Wyobra¼ sobie te elementy (niech bêd± proste, nie bardzo abstrakcyjne typu s³oñ na ulicy, raczej rozmowa o po¿yczonej p³ycie, któr± ju¿ przecie¿ odda³e¶), albo wyobra¼ sobie, ¿e orientujesz siê, ¿e ¶nisz bez powodu.

Oneironauta napisa³:
Ostatni± rzecz± któr± chce wiedzieæ to jak w ogóle po³±czyæ te techniki?Jak zrobiæ z nich ca³o¶æ aby by³y efeky?
Przecie¿ to wa³kowa³e¶ w cytatach powy¿ej... Poczytaj sobie wiêcej ogólnie. Polecam "Jasno¶æ" (Techniki>warto¶ciowe linki) - tam, tak jak w Twoich cytatach jest opisane po³±czenie MILD i WBTB.


Na drugi raz pisz tak, ¿eby ³atwo siê Ciebie odbiera³o i czytaj ze zrozumieniem. Nie wymagaj te¿ gotowych ¦CI¦LE okre¶lonych rozwi±zañ. Wszystkie s± dobre.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Johny dnia Pi± 1:30, 05 Gru 2008, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
¦ro 22:35, 03 Gru 2008 Zobacz profil autora
Oneironauta



Do³±czy³: 03 Gru 2008
Posty: 2
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
dzieki


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 8:46, 04 Gru 2008 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Problemy i pytania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin