Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pierwsze, krytyczne 30 sekund. Reakcja na ¶wiadomo¶æ.
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Wewn±trz sennego ¶wiata Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Pierwsze, krytyczne 30 sekund. Reakcja na ¶wiadomo¶æ.
Autor Wiadomo¶æ
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post Pierwsze, krytyczne 30 sekund. Reakcja na ¶wiadomo¶æ.
Prezentujê artyku³ na temat "jak mieæ d³ugie i pe³ne wra¿eñ ¶wiadome sny", na który natkn±³em siê rok temu na Lucidipedii. Od siebie powiem, ¿e idealnie wszystko siê zgadza. Szczególnie ustalanie celu.

Pierwsze, krytyczne 30 sekund. Reakcja na ¶wiadomo¶æ.

Autor: Robert Waggoner

Kiedy pierwsza iskra ¶wiadomo¶ci roz¶wietli Twój umys³, a Ty rado¶nie o¶wiadczysz "Hej, to jest sen!", to co dalej?

Sukces wielu pocz±tkuj±cych oneironautów bêdzie zale¿a³ od tego jak zareaguj± w ci±gu pierwszych 30 sekund. W tych pocz±tkowych, prze³omowych momentach, zrobienie czterech wa¿nych kroków mo¿e zaprowadziæ Ciê na ¶cie¿kê do ekscytuj±cego i d³ugiego ¶wiadomego snu. To s± kroki RPUU:
    1) Reguluj swoje emocje
    2) Podwy¿sz swoj± ¶wiadomo¶æ
    3) Utrzymaj swoj± uwagê
    4) Ustal swój zamiar

Rado¶æ i euforia, która czêsto towarzyszy zorientowaniu siê, ¿e jest siê we ¶nie czêsto prowadzi do jego koñca, chyba ¿e opanujesz intensywne emocje. Pocz±tkuj±cy szybko ucz± siê regulowaæ swoje emocje, poniewa¿ gdy s± zbyt silne, doprowadzaj± do rozpadu ¶wiadomego snu.

¦wiadomie ¶ni±cy zmieniaj± swoje emocje na kilka sposobów. Niektórzy koncentruj± swój wzrok na czym¶ nudnym, na przyk³ad na d³oniach lub pod³odze; wzrokowo neutralne bod¼ce s³u¿± do zmniejszenia przyp³ywu emocji. Inni mówi± sobie w my¶lach "uspokój siê" zanim ich emocje bêd± zbyt du¿e. Jeszcze inni koncentruj± swoj± energiê na innych zadaniach, które naturalnie zmniejszaj± poziom odczuwanych emocji.

Kiedy Twoje emocje siê ustabilizuj±, bêdziesz chcia³ podwy¿szyæ ¶wiadomo¶æ, lub upewniæ siê we ¶nie. Niektórzy robi± to poprzez wykonanie "testu rzeczywisto¶ci" (lewituj±, przek³adaj± rêkê przez ¶cianê, itp.) aby ponownie potwierdziæ ¿e znajduj± siê w ¶wiecie snu. Niektórzy korzystaj± ze stabilizuj±cych we ¶nie rytua³ów, takich jak pocieranie d³oni o siebie, k³adzenie siê na ziemi i pobudzaj± zmys³ dotyku. Mo¿esz nawet krzykn±æ do snu sugestiê tak± jak "Wiêksza przejrzysto¶æ teraz!", lub "Wy¿sza ¶wiadoma uwaga!". Te zwerbalizowane intencje zwykle daj± natychmiastowe efekty.

Podwy¿szona ¶wiadomo¶æ sprawia, ¿e kolejny krok – utrzymanie uwagi – staje siê ³atwiejszy. Pocz±tkuj±cy czêsto zauwa¿aj±, ¿e ich uwaga b³±dzi i zaczynaj± byæ zainteresowani jakim¶ aspektem snu. Je¶li nie s± ostro¿ni, ten aspekt snu zainteresuje ich tak bardzo, ¿e ich ¶wiadoma uwaga znika, a oni l±duj± z powrotem w zwyczajnym, nie¶wiadomym ¶nie. Utrzymanie uwagi wymaga 'czynnego' zorientowania siê ¿e ¶nisz. Niektórzy oneironauci powtarzaj± pewne czynno¶ci, aby przypomnieæ sobie o tym ¿e ¶ni±. Mog± powtarzaæ sobie "To jest ¶wiadomy sen", albo robiæ test rzeczywisto¶ci co jaki¶ czas.

Jedna uwaga na temat koncentracji poprzez wpatrywanie siê w co¶ we ¶nie. Z jakiego¶ powodu wpatrywanie siê w co¶ przez wiêcej ni¿ kilka sekund czêsto powoduje, ¿e sen staje siê niestabilny i koñczy siê. Niektórzy zauwa¿aj± uczucie destabilizacji snu i natychmiast patrz± znów na swoje d³onie, lub na ziemiê aby ustabilizowaæ sen. Inni odkryli sposoby aby stworzyæ now± sceneriê snu (przez zamkniêcie oczu na chwilê i krêcenie siê w kó³ko); jednak¿e, nowe otoczenie snu mo¿e zdziwiæ niedo¶wiadczonych oneironautów.

W mojej ksi±¿ce "Lucid Dreaming: Gateway to the Inner Self", sugerujê ¿e najprostszym sposobem utrzymania uwagi jest ustalenie swojej intencji lub celu do zrealizowania, a potem ustaleniu kolejnej intencji lub celu od razu po ukoñczeniu poprzedniego. Mo¿na nazwaæ to technik± "ponownej koncentracji". Przez ponowne skoncentrowanie siê na nowym celu utrzymujesz aktywny stan ¶wiadomo¶ci. Bez aktywnej koncentracji na nowym celu nowe elementy bêd± spontanicznie pojawiaæ siê we ¶nie i zwracaæ Twoj± uwagê. W ci±gu sekund, Twoja uwaga zostanie przez nie odci±gniêta i stracisz ¶wiadomo¶æ, l±duj±c z powrotem w nie¶wiadomym ¶nie. Przez nawyk ustalania celu za celem, utrzymujesz swoj± ¶wiadomo¶æ aktywn±.

Oczywi¶cie cel ¶wiadomego snu mo¿e byæ bardzo prost± rzecz±, jak "Ciekawe co jest za tymi drzwiami?", lub "Mo¿e powinienem zapytaæ tê postaæ co oznacza w moim ¶nie?". Ka¿dy cel skupia Twoj± uwagê i utrzymuje Twoj± ¶wiadomo¶æ aktywnie pobudzon±. Poprzez po³±czenie tych prostych celów razem, pocz±tkuj±cy mo¿e utrzymaæ klarown± ¶wiadomo¶æ i osi±gn±æ zaskakuj±co d³ugi ¶wiadomy sen.

Poszczególne, cztery kroki (RPUU) do udanego ¶wiadomego snu – 1) Reguluj swoje emocje, 2) Podwy¿sz swoj± ¶wiadomo¶æ, 3) Utrzymaj swoj± uwagê, 4) Ustal swój zamiar – wymagaj± skupienia siê na nich przez chwilê w ¶wiadomym ¶nie. Mo¿esz zapamiêtaæ RPUU – reguluj emocje, podwy¿sz ¶wiadomo¶æ, utrzymaj uwagê i ustal zamiar. W praktyce, te kroki stan± siê drug± natur± i stworz± siln± podstawê dla ¶wiadomego ¶nienia. ¯yczê przyjemnych podró¿y w g³êbsze wymiary samego siebie i ich niesamowit± kreatywno¶æ.


Robert Waggoner © 2009 Wszelkie prawa zastrze¿one
T³umaczenie: J. http://psajko.fora.pl/

------

Robert Waggoner opublikowa³ ksi±¿kê, Lucid Dreaming: Gateway to the Inner Self. Ma nadziejê, ¿e polski wydawca rozwa¿y publikacjê ca³ej ksi±¿ki po polsku.
Po wiêcej informacji na temat praw autorskich do jego ksi±¿ki "¦wiadome ¦nienie: Wrota do Wewnêtrznego Siebie" proszê skontaktowaæ siê z:

Luc Jutras
Montreal Contacts–The Rights Agency
C.P. 596 - C
Montreal QC
H2L 4K4
Canada
Phone: (450) 461-1575
[link widoczny dla zalogowanych]



Post zosta³ pochwalony 3 razy

Ostatnio zmieniony przez Johny dnia Wto 18:01, 11 Sty 2011, w ca³o¶ci zmieniany 7 razy
Wto 0:08, 11 Sty 2011 Zobacz profil autora
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
bardzo dobry temacik.
szkoda, ze za moich czasow on nie powstal i sam musialem kombinowac i szukac informacjii z tysiaca zrodel. Innym z pewnoscia napewno sie przyda Wink

P.S ta ksiazka bedzie do pobrania w postaci ebooka? Czy niema co na to liczyc.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Matisek dnia Wto 12:49, 11 Sty 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Wto 12:47, 11 Sty 2011 Zobacz profil autora
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Matisek, ten artyku³ jest z 2009-go, wiêc by³ jak zaczyna³e¶. By³o te¿ mnóstwo innych artyku³ów, a nawet filmiki z podobnej szko³y (http://www.youtube.com/user/lucidipedia). O ksi±¿kach ju¿ nie wspominam.

E-booki w du¿ej czê¶ci kr±¿± po internecie nielegalnie.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 14:28, 11 Sty 2011 Zobacz profil autora
Relwin
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 11 Gru 2010
Posty: 355
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 13 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Cytat:
Jedna uwaga na temat koncentracji poprzez wpatrywanie siê w co¶ we ¶nie. Z jakiego¶ powodu wpatrywanie siê w co¶ przez wiêcej ni¿ kilka sekund czêsto powoduje, ¿e sen staje siê niestabilny i koñczy siê. Niektórzy zauwa¿aj± uczucie destabilizacji snu i natychmiast patrz± znów na swoje d³onie, lub na ziemiê aby ustabilizowaæ sen.


Tak mia³em tak± sytuacjê w jednym z moich LDków, ¿e po prze¿yciu zbyt du¿ej dawki wra¿eñ têpo gapi³em siê w niebo, a jak optrzytomnia³em to zauwa¿y³em, ¿e przez te gapienie siê w jeden punkt prawie rozwali³bym sobie LDka.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 17:48, 11 Sty 2011 Zobacz profil autora
Kage



Do³±czy³: 08 Gru 2010
Posty: 28
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Ja dzisiaj rano przy moim pierwszym ld tak sie nakrecilem ze wlasnie od razu sie skonczyl .. jedyne co to zdarzy³em sie wybic i przeleciec z 15-20 metrów (szybko)


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 11:16, 17 Sty 2011 Zobacz profil autora
Nogaboga



Do³±czy³: 10 Lut 2011
Posty: 156
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 5 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Olsztyn (ten z zamkiem ko³o Czêstochowy)
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
A ja praktycznie przy ka¿dym u¶wiadomieniu reagujê ch³odno i bez emocji.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 16:16, 22 Kwi 2011 Zobacz profil autora
Dremor



Do³±czy³: 11 Wrz 2011
Posty: 4
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
To co napisa³e¶ to prawda. Gdy u¶wiadamiam sobie, ¿e ¶niê, nigdy nie wykonuj± pochopnych czynno¶ci, bo zazwyczaj budzê siê i koniec snu. Z pocz±tku gdy by³em tak zafascynowany od razu chcia³em lataæ, ale wtedy wszystko znika³o, a ja lata³em w ciemno¶ci. A po jakim¶ czasie ¶wiat nabiera barw, detali i mogê pozwoliæ sobie na wiêcej.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 18:09, 11 Wrz 2011 Zobacz profil autora
Max00



Do³±czy³: 14 Pa¼ 2011
Posty: 9
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Napisa³em to pytanie w innym w±tku, lecz poprzez edycjê posta, wiêc Ci co temat przeczytali, mo¿liwe ¿e pytania nie zauwa¿±, a jest dla mnie do¶æ istotne. Je¿eli jednak jest to zbyt du¿e wykroczenie, proszê o usuniêcie posta.
Moje pytanie brzmi:c
zy je¿eli ju¿ rozpracujê metodê, to z biegiem czasu bêdê mia³ wiêksz± swobodê we ¶nie? Chodzi mi o to, ¿e teraz nie bêdê móg³ siê skupiaæ d³u¿ej na czym¶, muszê ca³y czas sobie powtarzaæ, ¿e ¶niê, ¿eby siê nie zatraciæ itp. Czy bêdzie to potrzebne zawsze, czy w koñcu pod¶wiadomo¶æ siê wyuczy tego i bêdê móg³ po prostu ¶niæ, bez obaw, ¿e stracê ¶wiadomo¶æ?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 21:19, 14 Pa¼ 2011 Zobacz profil autora
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Dokladnie, kwestia czasu i oczywiscie praktyki.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 21:49, 14 Pa¼ 2011 Zobacz profil autora
Banashimi



Do³±czy³: 29 Lip 2011
Posty: 209
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 10 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Szczecin
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
3 i 4 punkt bardzo wa¿ny. Ja mam ostatnio taki problem ¿e kompletnie nie wiem co chcê robiæ w ld i wtedy siê budzê. Muszê sobie zrobiæ listê celów w ld. Zazwyczaj gdy nie wiem co chcê robiæ jedyne co mi wpada do g³owy to latanie ;d. Wymy¶lanie celów w ld zw³aszcza takich które naprawdê chcieliby¶my zrealizowaæ przychodzi mi naprawdê topornie. Czasami bywa tak ¿e budzê z ld i pierwsze co my¶lê: '' Co ?? Jak mog³em wpa¶æ na tak g³upi pomys³ spêdzenia czasu w ld ??" My¶lê ¿e jak 4 punkt jest zrealizowany to 3 nie stanowi problemu. ;D


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Banashimi dnia Nie 2:44, 12 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Nie 1:43, 12 Lut 2012 Zobacz profil autora
kjurki



Do³±czy³: 12 Lut 2012
Posty: 10
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Przeworsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Zgadzam siê latanie jest uniwersalne. Ja gdy nie wiem co zrobiæ to latam a gdy latam to dumam co by jeszcze porobiæ. Rolling Eyes

PS. Nie mam problemów z punktem 3 Very Happy


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kjurki dnia ¦ro 17:04, 15 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Wto 21:17, 14 Lut 2012 Zobacz profil autora
piotrGTX



Do³±czy³: 07 Sty 2012
Posty: 163
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Z pocz±tku chyba ka¿dy bardzo siê cieszy i go wywala od razu Very Happy

Ale s±dzê ¿e z czasem dajmy ponad miesi±c i ju¿ po kilku LD (mniej czy bardzij udanych) ten zastrzyk emocji przechodzi i mo¿na zaczynaæ od razu xD

Ja na podwy¿sz swoj± ¶wiadomo¶æ polecam (przynajmniej jak na mnie) liczenie np. jakie¶ proste 1+1 ale pó¼niej trochê trudniejsze (:


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 14:18, 29 Lut 2012 Zobacz profil autora
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
piotrGTX napisa³:
Ale s±dzê ¿e z czasem dajmy ponad miesi±c i ju¿ po kilku LD (mniej czy bardzij udanych) ten zastrzyk emocji przechodzi i mo¿na zaczynaæ od razu xD


W moim przypadku, a æwiczê LD ponad rok, ten zastrzyk energii czuje tak samo jak za dawnych czasów Smile Ró¿nic± jest tylko umiejêtno¶æ opanowania.

Jest to wa¿ne bo inaczej emocje potrafi± rozerwaæ na strzêpy Surprised


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 14:29, 29 Lut 2012 Zobacz profil autora
cyFFrowy



Do³±czy³: 10 Lip 2012
Posty: 9
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Bardzo przydatna wiedza. Napewno skorzystam przy najblizszym LD
Very Happy


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 7:52, 11 Lip 2012 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Ja a¿ siê dziwie ale z emocjami nigdy nie mia³em problemu , nawet w pierwszym LD . Gdy siê u¶wiadamiam odrazu zaczynam dzia³aæ . jednak zamy¶lenie tylko przez chwile i mnie wywala.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 1:55, 13 Sty 2013 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Wewn±trz sennego ¶wiata Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin