Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Andrewka powrót do Jogi Snu i ¦nienia
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Relacje / Dzienniki Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Andrewka powrót do Jogi Snu i ¦nienia
Autor Wiadomo¶æ
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Andrewka powrót do Jogi Snu i ¦nienia
Wracam do tych praktyk. Bêdê opisywa³ na bie¿±ca. Pomo¿e mi to i bêdzie motywowaæ i mo¿e kto¶ siê czego¶ nauczy.

15.02.2012

Wieczór. Jestem spiêty i rozproszony. Moja praktyka ogólnie jest s³aba, czas to zmieniæ.
Robiê gimnastykê, relaksacjê ruchow± wg Dragona. Zauwa¿am, ¿e robiê j± bardzo niedok³adnie i nieuwa¿nie. Zaczynam wiêc od pocz±tku. Wczuwam siê w cia³o, relaksujê siê, wykonujê ruchy wolno spokojnie obserwuj±c cia³o i po ka¿dym æwiczeniu pog³êbiaj±c relaks. Po æwiczeniu czujê ciep³o i komfort w ciele, zacz±tek b³ogo¶ci jednak jest bardzo wiele napiêæ do uwolnienia.

Idê siê k±paæ. W wannie relaksujê siê. Oczyszczam wra¿enia z dnia (4 praktyka wstêpna jogi ¶nienia). Jest bardo du¿o negatywnych sytuacji. Têskniê za czasami gdy przy tym æwiczeniu pojawia³y siê same radosne i przejrzyste do¶wiadczenia i postrzeganie jako sen. Ale w³a¶nie po to wróci³em do æwiczeñ. Oczy¶ci³em wra¿enia w miarê dok³adnie, ale zbyt wiele tego i lepiej nie dopuszczaæ do tego æwicz±c pozosta³e 3 praktyki wstêpne, ale to od jutra.

Wstajê z wanny. Postrzegam jako sen. Skupiam siê na percepcji, dystansujê siê, robiê wszystko powoli, dok³adnie, uwa¿nie i z wewnêtrznym u¶miechem. W ten sposób chcê przygotowaæ siê do snu i stworzyæ nastrój który wniosê do snu. Powoli ubieram siê.
Biorê wcze¶niej przygotowany przedmioty (¶wieczka, kadzid³o, woda, ziemia, pióra) i oczyszczam mój pokój 5 ¿ywio³ami wyobra¿aj±c siê jak miejsce oczyszcza siê ka¿dym z nich. Czujê, ¿e nastrój i mój stosunek do tego miejsca zmieni³ siê). Powoli zrobi³em ³ó¿ko.

U³o¿y³em siê w pozycji lwa (dawno tak nie spa³em) i skoncentrowa³em na sercu. Szybko zasn±³em, by³o pó¼no i by³em zmêczony. Nie pamiêtam procesu zasypiania. Przyda siê jeszcze robiæ dodatkowe æwiczenia przed snem (ochrona, wzbudzanie ¿yczeñ i intencji).

16.02.2012
Budzê siê zrelaksowany i wypoczêty, mój umys³ jest spokojny. Czujê siê zdecydowanie lepiej, dawno ta dobrze siê nie wyspa³em. Pozycja lwa jest bardzo dobra, czujê ¿e to równie¿ jej zas³uga. Pamiêtam sen, w którym by³em w ogromnym pomieszczeniu i sika³em. Nie by³o temu koñca, ca³y czas sika³em i sika³em o obok przechodzili ró¿ni ludzie. Rozmawia³em z nimi i nie przejmowa³em siê ich obecno¶ci±, czu³em siê komfortowo sikaj±c przy nich. Odebra³em te sen jako wzrost ¿ywio³u wody, czyli poczucia komfortu. To przez wczorajszy rytu³a³ oczyszczania i pozytywne nastawienie. Bardzo dobrze, ale chcê pamiêtaæ wiêcej snów.
Wstajê. Nie mam zbyt wiele czasu, wiêc nie praktykujê. Wzbudzam tylko intencjê praktyki przez ca³y dzisiejszy dzieñ i wychodzê.
Chodz±c, bêd±c w sklepie i s³uchaj±c muzyki postrzegam jako sen i staram siê utrzymywaæ i pog³êbiaæ relaksacjê. Mam ze sob± w kieszeni kryszta³ górski, który bêdê u¿ywa³ jako kotwicê do postrzegania jako sen i wchodzenia w ten stan ¶wiadomo¶ci. £atwo siê rozpraszam, ale staram siê utrzymaæ uwagê na ciele i dziêki czemu relaksujê siê i mój umys³ powolutku siê wycisza. Dopiero robi±c te æwiczenia widzê jak ³atwo ulegam ró¿nym emocj± i nie potrzebnie siê spinam we wielu sytuacjach. Ca³y czas postrzegam wtedy jako sen.

Jad±c autobusem do szko³y po¶wiêcam 10-15 minut na praktykê 6 lamp. Zrobi³em tylko pierwsz± czê¶æ z trzech, ale za to dok³adnie. Pod koniec praktyki czu³em relaks wyciszenie i przestrzeñ. Czujê jednak, ¿e mam w sobie bardzo wiele napiêæ i du¿o pracy przede mn±. Cenna jest ju¿ jednak sama ¶wiadomo¶æ mojego stanu, czego dawno tak bardzo nie mia³em.

Robi±c ró¿ne rzeczy staram utrzymaæ siê wra¿enie wewnêtrznego u¶miechu, robiæ rzeczy rado¶nie i z nowym spojrzeniem i postrzegaæ jako sen utrzymuj±c relaks, wyciszenie, dystans i rado¶æ, to esensja jogi ¶nienia. Jednak ³atwo ulegam emocjom, wiele pracy przede mn±, ale i tak jestem zadowolony. Jest dopiero po³udnie, a czujê ¿e wiele rzeczy dzi¶ zrobi³em. A ca³y dzieñ jeszcze przede mn±.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 12:25, 16 Lut 2012 Zobacz profil autora
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Rowniez rozpoczytam praktyke, tyle ze z mniejszym doswiadczeniem Very Happy
Stale bede czytywa³ temat. Powodzenia Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 13:21, 16 Lut 2012 Zobacz profil autora
xavery11



Do³±czy³: 09 Cze 2011
Posty: 154
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Olsztyn/Wuppertal(niemcy)
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
To mnie namowiliscie, rowniez wchodze na poklad Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 16:21, 16 Lut 2012 Zobacz profil autora
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Dzisiaj najd³u¿sze moje LD ^^
Jedynie problem z pozycja lwa jest taki ze mam kurza klatke piersiowa (lekko wysunieta do przodu i prawa wystaje troche bardziej niz lewa) mozecie poczytac o tym na necie. Cwicze na si³owni wiec juz tego prawie wogole nie widac, lecz gdy spie na prawym boku (wysunietej klatce) odczuwam jakby ta klatka sie przesuwa³a, jest to strasznie niekomfortowe i musze zmienic pozycje. Jakies sugestie?
Mam te¿ dziwny problem ze skoncetrowaniem sie na tym kwiacie lotosu w gardle, nie wiem dlaczego, poprostu strasznie ciezko jest mi to sobie wyobrazic, i gdy mi sie uda, zaraz to jakby odplywa.
Pozdrawiam


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 8:40, 17 Lut 2012 Zobacz profil autora
sokratgc



Do³±czy³: 07 Lut 2011
Posty: 18
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Po wczorajszym przeczytaniu posta tez powrocilem do tybetanskiej jogi snu i snienia i mialem niesamowite sny i bardzo wyra¼ne. Pamiêtam je wszystkie. Nawet jeden sen by³ ¶wiadomy. W ogóle to zmienia siê ca³e podej¶cie do ¿ycia, ludzi i emocji, generalnie do wszystkiego i to jest fajne. To nie tylko odbija siê na snach, ale na ca³ym postrzeganiu swojej obecno¶ci na ¶wiecie. Super. Dziêki Andrewek za motywacjê bo ostatnio trochê spasowa³em a medytacja jakby nie by³o zawsze mi pomaga³a.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 9:37, 17 Lut 2012 Zobacz profil autora
jazu
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 14 Gru 2011
Posty: 660
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 23 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Ja chcê zacz±æ od czasu rejestracji na tym forum Very Happy . Andrewek - mia³e¶ robiæ jaki¶ poradnik :> ?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 18:52, 17 Lut 2012 Zobacz profil autora
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Chcialbym sie dowiedziec co z relacjami Very Happy? Jestem strasznie ciekawy, ja odkad zaczalem praktykowanie LD same sie nawijaja ^^, mimo tego ze strasznie ta praktyke kalecze (bez pozycji lwa, nie udaje mi sie wstawac po 2h...) wogole nie wiem czy mozna to jeszcze nazwac ta sama praktyka. Pozdrawiam i czekam na relacje


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 20:03, 20 Lut 2012 Zobacz profil autora
Go¶æ






Post
Benio, powiedz mi co takiego robisz ¿e te ldki nawijaj± ci dosyæ czêsto? Ja próbujê praktykowaæ jogê ¶nienia aczkolwiek jest ona dla mnie tak zawi³a ¿e czasem my¶lê a wrêcz jestem przekonany ¿e co¶ robiê ¼le. Tak¿e je¿eli masz trochê czasu to napisz mniej wiêcej jak ty to praktykujesz ;]
Wto 11:49, 21 Lut 2012
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Witam po przerwie.

Co do pytañ:
@Benio- pozycja lwa nie jest obowi±zkowa. Wg systemu energetycznego buddyzmu kieruje odpowiednio energi± i pomaga, jednak nie jest to wymagane. Namkhai Norbu w "Jodze snu..." pisze, ¿e najwa¿niejsze jest, ¿eby pozycja by³a wygodna. Je¶li jest Ci nie wygodnie to ¶pij na plecach.

Co do wizualizacji. Kwiat lotosu symbolizuje energiê czakry gard³a, a litera A ¶wiadomo¶æ. Chodzi o to, ¿e gdy skupiasz siê na gardle to po jakim¶ czasie zaczynasz czuæ tak± "gulê" w gardle i spokój- to jest energia czakry gard³a (reprezentuje j± kolor czerwony). I po prostu litera A symbolizuje to, ze umieszczasz tam swoj± uwagê. Nie musisz koniecznie widzieæ tej litery. Tenzin Wayngal k³adzie nacisk bardziej na uczucia ni¿ na wizualizacjê.

Poczytaj tê ksi±¿kê i teksty co s± na forum. Dostosuj praktykê do swoich potrzeb i umiejêtno¶ci. Jak nie chcesz wizualizowaæ kwiatu to wizualizuj czerwon± kulê energii, albo po prostu odczuj j±. Wizualizacja to tylko podpórka do odczucia i nie jest konieczna. Mo¿esz te¿ robiæ szine na gardle zamiast na A. Mo¿esz te¿ na zmianê, albo np. 10 minut przed snem na gardle.

Tenzin Wayngal naucza te¿, ¿e zaczynaj± jogê ¶nienia niektórzy praktykuj±cy praktykuj± na si³ê. Przyk³ad: kto¶ zasypiaj±c skupia siê na gardle i kto¶ w jego pokoju chrapie. Kto¶ siê z³o¶ci i dalej próbuje zasn±æ z gard³em i ignorowaæ z³o¶æ i tê osobê. Jako¶ zasypia, ale ma nieprzyjemne sny. Rozwi±zaniem mo¿e byæ obserwowanie gniewu a¿ pojawi siê i zniknie i wzbudzenie np. rado¶ci. Ogólnie najwa¿niejszy jest pozytywny nastrój i relaks zasypiaj±c a nie koncentracja na si³ê. Tenzin zaleca te¿ zaczynaj±c z jog± ¶nienia skupiæ siê jeden miesi±c na relaksacji i zasypianiu w pozytywnym nastroju zlewaj±c czakry i inne takie. W mojej szczytowej formie praktykowa³em tak, ¿e po prostu wzbudza³em przed snem rado¶æ i stabilizowa³em do odczucie a pó¼niej gard³o i utrzymywa³em ten spokój z rado¶ci± i dodatkowo intencjê praktyki i by³o piêknie. Jest zasada ostatnia my¶l na jawie= pierwsza my¶l we ¶nie. Stan podczas zasypiania towarzyszy nam na przez okres snu i ¶nienia.

@jazu- poradnik, albo strona bêdzie, ale chcê tworzyæ go w oparciu o praktyczne zrozumienie, dlatego wracam do praktyki i wtedy bêdê pisa³.


Co do relacji:

16.02.2012- ci±g dalszy
Przez resztê dnia próbowa³em utrzymaæ relaks i postrzegaæ jako sen, ale sz³o kiepsko. Bo jak tu utrzymywaæ co¶ co nie jest dobrze wypracowane. Du¿o siê stresowa³em i stwarza³em wiele napiêæ.

Wieczorem czyta³em „Tybetañsk± Jogê Snu i ¦nienia” Tenzinka. Tym razem zamierzam czytaæ j± powoli i delektowaæ siê tym, wyci±gaæ dobre strategie i wykorzystywaæ to jako ¶rodek do wzbudzania intencji praktyk i czystego oddania.
Przez pierwsze kilkana¶cie stron taka oto strategia mnie zainteresowa³a najbardziej (cytat z g³owy)
„Pierwszy krok na ¶cie¿ce Jogi Snu jest bardzo prosty i polega na zrozumieniu potencja³u jak jest w snach” Oraz inne stwierdzenia miêdzy innymi o tym, ¿e jawa jest tak samo nierzeczywista jak sen, ¿e s± one tak samo warto¶ciowe i sen jest bardzo wa¿ny i mo¿e s³u¿yæ jako doskona³e narzêdzie do rozwoju i poznawania natury rzeczywisto¶ci.
To bardzo istotne i niestety mija siê to du¿o z moim pogl±dem. Niestety od dawna mam dziwne przekonania na temat ¶nienia, o wy¿szo¶ci snów przejrzystych nad samsarycznymi, o ni¿szo¶ci LD na zwyk³ymi snami przez co tracê sporo, przede wszystkim nie pamiêtam snów i tracê potencja³ zawarty w LD. Tutaj koniecznie warto popracowaæ i to zmieniæ, bo bez odpowiednio podej¶cie jakakolwiek praktyka na d³u¿sz± metê mija siê z celem. Pracowaæ bêdê NLP (g³ównie The Work, meta model i pokrewne) i przebiegu tego pewnie nie opiszê, ale byæ mo¿e wynik koñcowy.

Wieczorem poszed³em pó¼no spaæ i choæ wyspa³em siê lepiej ni¿ zwykle to snów pamiêta³em urywki. My¶lê, ¿e to znów kwestia przekonañ.

17.02.2012
Przez spor± czê¶æ dnia udawa³o mi siê wykonywaæ praktyki wstêpne co zaowocowa³o wzrostem relaksacji, uspokojeniem i wzrostem ogólnego poczucia komfortu. Zauwa¿y³em równie¿ zmiany w postrzeganiu, podej¶ciu do wielu spraw, choæ to raczej wi±¿e siê z prac± z przekonaniami za pomoc± narzêdzi NLP ni¿ Jogê Snu i ¦nienia, w ka¿dym razie zapowiada siê dalszy rozwój i jest pozytywnie.

18-19.02.2012
W weekend praktykowa³em trochê i robi³em praktyki wstêpne. Robi³em g³ównie badunjin i szine. Ogólnie zauwa¿am zwiêkszenie komfortu i wyciszenia i wiêkszy dystans do wielu spraw. Ju¿ nie ulegam tak emocj± i dialogom wewnêtrznym, w momencie gdy pojawiaj± siê nawykowe lgniêcie dystansujê siê postrzegaj±c jako sen i wewnêtrznie u¶miecham siê obserwuj±c emocje i pozwalaj±c im pojawiæ siê i znikn±æ. Praca z narzêdziami NLP dodatkowo u¶wiadamia mi gdzie mam najwiêcej do przepracowania co pozwala mi na skuteczniejsze praktykowanie praktyk wstêpnych. Dodatkowo, ju¿ automatycznie czasem pojawia siê uczucie dystansu tak samo jak kiedy¶ gdy praktykowa³em to. Widaæ, ¿e pewne nawyki nadal s±, wystarcz jedynie je trochê pod³adowaæ energetycznie (g³ównie pierwsza praktyka wstêpna czyli radosny wysi³ek).

Jestem bardzo zadowolony z efektów praktyk wstêpnych. Zauwa¿am jednak pewn± rzecz, mianowicie ¿e czasami chcê za czêsto robiæ te praktyk, gdy nie siê one potrzebne. My¶lê, ¿e rozwi±zanie bêdzie zorientowanie na dystans i wewnêtrzny u¶miech i spokój w stresuj±cych sytuacjach w w takich gdzie lgnê w celu wyeliminowania przywi±zania i zorientowanie na skupienie siê na czystej percepcji i rozwijanie przejrzysto¶ci w sytuacjach pozosta³ych. To przyda siê szczególni w kontek¶cie szine i bêdzie siê wzajemnie wspomagaæ.

W niedzielê po po³udniu praktykowa³em badunjin i pierwszy raz od dawna szine. By³em zaskoczony, poniewa¿ po szine pojawi³o siê stabilne odczucie komfortu b³ogo¶ci które utrzymywa³o siê przez kolejne kilka godzin. Niestety skoñczy³o siê ono, gdy¿ pó¼no poszed³em spaæ.

Zauwa¿am równie¿, ¿e rano lepiej dzia³aj± na mnie praktyki zwi±zane z cia³em gdy¿ czêsto jestem ospa³y, natomiast wieczorem (20-22) jestem zwykle w najlepszej formie w ca³ym dniu przez co bardzo czêsto naturalnie pojawia siê b³ogo¶æ i przejrzysto¶æ i ten czas jest dla mnie najbardziej efektywny je¶li chodzi o praktykê i my¶lê ¿e tu warto najbardziej rozwijaæ szine. Chcê równie¿ zacz±æ wcze¶niej chodziæ spaæ (21-23) gdy¿ ma to bardzo du¿y wp³yw na praktykê. Wyrobiê sobie równie¿ taki nawyk, ¿e wieczorem 30-120 minut przed snem rzucam wszystko i skupiam siê tylko na przygotowaniu do snu. Dodatkowo koniecznie pobudki w nocy. Równie¿ koniecznie regularna praktyka, minimum 2 sesje dziennie, a najlepiej 3 lub 4 (wiêcej a krócej) i oczywi¶cie nieformalna praktyka i integracja praktyki z ¿yciem. Z racji tego ¿e dominuje u mnie ¿ywio³ ognia i powietrza szybko zyskuje efekty ale szybko te¿ je tracê dlatego uk³ad praktyki jest wskazany. Je¶li chcê rozwijaæ sukcesywnie praktykê i mieæ jakie¶ trwa³e efekty trzeba wprowadziæ taki cykl, poniewa¿ zbyt pó¼ne chodzenie spaæ czy nieregularno¶æ praktyki (szczególnie na pocz±tku) w moim przypadku jest niekorzystne.
Zauwa¿y³em równie¿ pewne dziwne przekonania i zniecierpliwienie w zwi±zku z praktyk±. Gdy praktykujê i jest wyciszenie i b³ogo¶æ to jest OK, a gdy tracê to to irytujê siê ¿e tego nie ma i ¿e trzeba to ca³y czas odnawiaæ. Znów k³ania siê praca z przekonaniami. My¶lê, ¿e jak teraz jako normalne traktujê nieregularn± praktykê i rozproszenie na zmianê z wyciszeniem, to powinienem jako normalne zacz±æ traktowaæ wyciszenie i b³ogo¶æ i regularn± praktykê.
Poza tym, decyduje siê jednak na jogê ¶nienia bo na jogê snu jestem jeszcze za cienki. Bêdê robiæ chyba wszystkie czê¶ci na raz, bo samo gard³o w moim przypadku doprowadza³o czêsto do niebudzenia siê w nocy.

Podsumowuj±c ostatnie kilka dni: praktyki wstêpne przynosz± efekt, wracam do jogi ¶nienia, chcê praktykowaæ wiêcej i regularniej, wyrobiæ sobie zdrowe nawyki i bardziej dbaæ o higienê snu, koniecznie popracowaæ z przekonaniami dotycz±cymi ¶nienia i praktyki. Jestem dobrej my¶li.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrewek dnia Wto 12:06, 21 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Wto 12:06, 21 Lut 2012 Zobacz profil autora
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post
@Go¶æ
Dlatego ze napisales jako anonimowy musze smiecic i offtopowac w tym temacie.
Co robie? Sam nie wiem, codziennie mam LD, kilkanascie min, gdy czuje ze mam sie wybudzic za kilka sec (za duzo emocji lub cos takiego) poprostu sie nie ruszam i DEILD'em wracam do LD Wink
A dokladniej przed snem 10-20 min medytacji Szine (chodz jej jeszcze do konca nie ogarniam), proboje zasnac wizualizujac wlasnie czerwonego 4 listnego lotosa z polska litera A. W snie uswiadamiam sie spontatnicznie, chyba poprzez praktykowanie praktyki podstawowej czyli zachowanie swiadomosci podczas dnia, wciaz jednak mam problem z pamietaniem ze to sen w ciekawych sytuacjach, nie tylko wtedy gdy jestem sam i mam czas do namys³u. Bo przewaznie w snach cos sie dzieje, a ja w takich sytuacjach nie moge przypomniec sobie ze to sen. Pozdro, tekst moze byæ troche niezrozumia³y gdy¿ pisze z komy.

@Andrewek
moge wiedziec o co chodzi z tym ze dominuje u ciebie zywiol ognia i powietrza??


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Benio dnia ¦ro 10:48, 22 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Wto 21:42, 21 Lut 2012 Zobacz profil autora
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
@Benio
¯ywio³y- chodzi o temperament. Ogieñ ekspresja, ziemia stabilno¶æ, powietrze ruch, woda komfort (i przestrzeñ jako ¼ród³o ich wszystkich) Osoby maj±ce du¿o ziemi s± spokojne i czêsto powolne (mog± mniej ukazywaæ uczucia), maj±ce du¿o ognia s± ruchliwe i ¿ywio³owe, czasami nadpobudliwe. Powietrze to ruch, woda to komfort. Czyli np osoba maj±ca ma³o wody czuje siê niekomfortowo, a osoba maj±ca du¿o powietrza skacze z miejsca na miejsce- w przeno¶ni. Du¿o by tu opisywaæ, bo to jest na poziomie energetycznym, zachowania, budowy cia³a, charakteru itp, ale ogólnie o to chodzi.
W szine osoby z ogniem szybko zyskuj± efekt i szybko trac±, osoby z ziemi± wolno zyskuj± ale jest to bardziej stabilne.


20.02.2012
Po kilku dniach praktyki jestem spokojniejszy i bardziej wyluzowany. Znikaj± rozmaite przywi±zania i niewspó³mierne reakcje przez co nie gromadzi siê stres. Zauwa¿y³em, ¿e rano jestem najbardziej rozproszony, a nawet 5-10 minut szine pozwala mi siê wyciszyæ i rozwijaæ praktykê nieformalnie. Praktyki wstêpne s± genialne. W buddyzmie istniej± dziesi±tki praktyk z cia³em, oddechem i umys³em, praktyk oczyszczaj±cych, typowo medytacyjnych i rozwijaj±cych okre¶lone jako¶ci. Dla mnie osobi¶cie joga ¶nienia, a szczególnie praktyki wstêpne s± unikalne, poniewa¿ pozwalaj± wprowadzaæ praktykê w codzienne ¿ycie, znacznie u³atwiaj± postêp w szine i nios± ze sob± wiele korzy¶ci. Czêsto po praktyce formalnej zapominamy o praktyce i popadamy w rozproszenie. Te praktyki pozwalaj± nam utrzymaæ w³a¶ciwy pogl±d i integrowaæ praktykê z jaw±. Osobi¶cie traktujê te praktyki odrêbnie, nie ³±czê ich bezpo¶rednio ze snami i móg³bym u¿ywaæ ich nawet bez ich wp³ywu na sen. Sny zmieniaj± siê jednak, jednak na g³êbszym poziomie. Wiêkszo¶æ zachodnich technik na LD to programowanie umys³u, autosugestia przemycona w m±dry sposób. Oczywi¶cie RT rozwijaj± uwa¿no¶æ, przejrzysto¶æ i wyciszenie i pozwalaj± siê zrelaksowaæ i zdystansowaæ jednak powszechnie metoda jest ta niezrozumiana i oparta o b³êdne za³o¿enia, o czym Dragon pisze tu; (http://www.psajko.fora.pl/lista-oneiro,17/art-na-wikipedie-metody-osiagania-ld,1646.html). Dlatego zachodnie techniki zmieniaj± ¶nienie co zazwyczaj wynika z programowania pod¶wiadomo¶ci. Jak wiadomo sen jest odbiciem jawy i w jodze ¶nienia wykorzystujemy tê kwestiê. Za pomoc± praktyk wstêpnych zmieniamy nasz± wizjê karmiczn±, mapê ¶wiata, nasz sposób postrzegania rzeczywisto¶ci. Zmieniamy nasze nawyki, uwalniamy siê od nadmiernego przywi±zania i popadania w negatywne emocje i rozproszenie. Nasze ¿ycie na jawie zmienia siê, przez co zmiana we ¶nie jest naturalna i niewymuszona, bez sztucznego wnoszenia ¶wiadomo¶ci w sen. Sny w tych praktykach staj± siê bardziej przytomne, a nie ¶wiadome w zrozumieniu oneironautycznym. Przytomnym znaczy mieæ poczucie istnienia, poczucie bycia samego w sobie. Rozwijaj±c jogê ¶nienia zaczynamy mieæ wra¿enia przytomno¶ci we ¶nie, zaczyna znikaæ poczucie „czarnej dziury” w g³êbokim ¶nie, braku obecno¶ci. Zaczynamy mieæ wra¿enie, ¿e co¶ tam jest, mamy poczucie obecno¶ci miêdzy za¶niêciem i obudzeniem i oczywi¶cie pojawiaj± siê sny przejrzyste. Przejrzyste znaczy takie które s± odbiciem wyciszenia i spokoju umys³u. Nie trzeba nic programowaæ, kombinowaæ, sztucznie wywo³ywaæ, po prostu rozwijamy praktykê i zasypiamy b³ogo i zasypiamy w piêknym nastroju i sny pojawiaj± takie siê spontanicznie. Przyk³ad takiego snu opiszê w relacji z jutra.
Dzi¶ rozwija³em tam samo praktykê, robi³em trochê choæ niewiele szine, jednak pozwala³o mi to utrzymaæ spokój i wyciszenie. Przede wszystkim nadal rozwijam praktyki wstêpne. Postanowi³em wcieliæ do praktyki jak±¶ praktykê zapewniaj±c± ochronê i pozwalaj±c± na rozwiniêcie relaksu, spokoju i poczucia bezpieczeñstwa do snu.

W oneironautyce praktykuje siê na jawie, robi siê RT i programuje pod¶wiadomo¶æ, a k³ad±c siê spaæ odp³ywa w ignorancjê. Sen i jawa wydaj± siê byæ czym¶ innym. W rzeczywisto¶ci sen i jawa to jedno i to samo, to jak s³oñce i ksiê¿yc, + i -, dwa koñce tego samego kija. Te dwa stany s± wspó³zale¿ne i wzajemnie wp³ywaj± na siebie. W jodze ¶nienia wykorzystuje siê ten mechanizm. Powoli zmniejszamy lgniêcie na jawie i sny jako odbicie jawy zmieniaj± siê równie¿. Zaczynamy mieæ pouk³adane, przyjemne i wyra¼ne sny i zaczynamy budziæ siê w cudownym nastroju i z rado¶ci± wchodzimy w dzieñ. To wspiera praktykê i pomaga nam j± rozwijaæ i sny zmieniaj± siê jeszcze bardziej. Sny staj± siê przejrzyste i pe³ne czystych jako¶ci co znów wp³ywa na jawê. Wykorzystujemy sprzê¿enie zwrotne pomiêdzy jaw± a snem, snem a jaw± i dziêki temu mocno wspomagamy nasz± praktykê. Rozmawia³em z praktykuj±cymi na¶cie lat Zenkami, a wielu z nich nie wie wiele o ¶nieniu i praktyce we ¶nie. W Dzogczen jest joga snu i ¶nienia która jest ¶wietna i niesamowicie wspomaga praktykê i wspomaga rozwój i stanowi bramê do esencjonalnych praktyk Dzogczen.

Mamy wiêc praktykê za dnia, przygotowanie do snu i zasypianie oraz praktykê w nocy. Wa¿ny jest te¿ proces budzenia. Jedno z najwa¿niejszych to przygotowanie do snu i zasypianie co ma ogromny wp³yw na praktykê. Wielu oneironautów relaksuje siê lub wprowadza w trans przed za¶niêciem co jest pewn± form± przygotowania do snu. W jodze snu jest wiele praktyk i praktyka g³ówna.
Jako praktykê przed za¶niêciem wybra³em metodê Dragona (jak zwykle) runa snu: http://www.psajko.fora.pl/techniki,2/dragon-runa-snu-budowanie-bezpiecznego-miejsca-snu,5721.html#54521 ()
Przeæwiczy³em tê praktykê po po³udniu i przed za¶niêciem, jednak zrobi³em tylko pierwsze i drugie ramiê popo³udniu i pierwze ramiê wieczorem zanim zasn±³em. Popo³udniu drzemi±c mia³em sen o „kadzid³ach przejrzystego ¶wiat³a” co wi±¿e siê z tym ¿e zamówi³em kadzid³a i w³a¶nie z run± snu.
Wieczorem nie praktykowa³em wiele, zrobi³em jednak runê snu tak jak opisa³em wy¿ej. Bardzo dobrze siê wyspa³em, snów nie pamiêta³em. Warto bardziej rozwijaæ praktykê.

21.02.2012
Podobnie jak wczoraj, praktyki wstêpne g³ownie i trochê szine, choæ g³ównie nieformalnie. Praktyka szine któr± wykonujê to praktyka od Dragona- wolna koncentracja (http://www.psajko.fora.pl/offtop,11/dragon-wolna-koncentracja,4266.html).
Jest to szine które najbardziej mi odpowiada. W klasyczny szine Dzogczen do jogi ¶nienia pracujemy z przejrzysto¶ci±, dopiero pó¼niej z relaksem, jednak g³ównie jest to podej¶cie zorientowane na umys³. Ta metoda jest Inna, poniewa¿ zaczynamy od relaksu i komfortu w ciele i dopiero rozpoczynamy koncentracjê. Tak praktyka bardzo mi odpowiada, poniewa¿ zawsze lubi³em relaksacjê i od tego zaczyna³em swoj± ¶cie¿kê. Wolê takie podej¶cie ni¿ klasyczne szine. Równie¿ obiekt koncentracji, d¼wiêk „In i ouu” jest genialny. Miêkki, naturalny, nawet w klasyczny szine z przestrzeni± mam wra¿enie podobnego stanu. Poza tym, bardzo szybko po tym szine pojawia siê u mnie wyciszenie i b³ogo¶æ i praktyka ogólnie jest cudowna. Na pocz±tku jednak poleca³bym popraktykowaæ kilka tygodni klasycznego szine albo robiæ te rodzaje szine na zmianê ¿eby przyzwyczaiæ siê do koncentracji i zdobyæ umiejêtno¶æ silnej koncentracji.
Szine jest bram± do jogi ¶nienia i tym bardziej do jogi snu i jest cudown± praktyk± odmieniaj±c± ¿ycie.
Z racji tego, ¿e w ¶rodê 22 lutego przypada LOSAR czyli nowy rok tybetañski dzi¶ powiesili¶my flagi modlitewne i robili¶my rytua³y i ofiary. Po praktyce tej czu³em siê ¶wietnie, czu³em siê radosny i zadowolony. Ogólnie takie rzeczy bardzo wp³ywaj± na sny, wiêc my¶lê ¿e dzi¶ mo¿e byæ ciekawie. Dragon, jak i Tenzin Wayngal opisuj±, ¿e bardzo wa¿ne jest z³amanie rutyny dnia codziennego i robienie niecodziennych rzeczy co mocno wp³ywa na sny.
Wieczorem runa snu. Przy pierwszy ramieniu czu³em tak± miêkko¶æ i przyjemny b³ogi spokój (kojarzy mi siê z vipassan± therawadowsk±) i tak zasn±³em.
W nocy mia³em piêkne i przejrzyste sny. W jednym ze snów zacz±³em rozmawiaæ ze znajomym, który praktykuje wiele lat i wiem ¿e jest ¶wietnym praktykuj±cym, równie¿ jogê snu. W tym ¶nie podczas rozmowy patrza³em mu ca³y czas w oczy i uwa¿nie go s³ucha³em. Podejrzewa³em, ¿e ca³y czas jest w stanie g³êbokiej medytacji wiêc obserwowa³em uwa¿nie jego zachowanie. Zacz±³em wyciszaæ siê i patrz±c na niego pog³êbia³o siê moje wyciszenie i zrelaksowanie i zaczê³o rozwijaæ siê medytacja. Tu sen siê urwa³. W innym ¶nie obserwowa³em jak ch³opiec czyta swojej matce urywek ksi±¿ki „joga snu…” Namkhai’a Norbu a konkretnie urywek mówi±cy o tym, ¿e joga snu to praktyka nie tylko we ¶nie, a w kontek¶cie ca³ego ¿ycia pomagaj±ca rozwin±æ praktykê 24h na dobê. Ch³opiec czyta³ to po angielsku, ale matka powiedzia³a ¿e nie rozumie i nie potrafi sobie tego wyobraziæ. Sen o bardzo ciekawej tematyce, choæ jak go interpretujê wi±¿e siê te¿ z innymi rzeczami ale tu je pominê.
Pamiêta³em te¿ inne sny, ³±cznie zapamiêta³em 4-5 snów.
Jest wiêc sukces, pojawiaj± siê pierwsze przejrzyste sny i pierwszy raz od dawna dobrze pamiêtam kilka moich snów. A jak bêdzie wiêcej szine i praktyka g³ówna to dopiero bêdzie mi³o.

22.02.2012
Dzi¶ by³em trochê ospa³y i rozproszony, odczuwa³em wiele napiêæ w ciele i to mnie blokowa³o. Ciê¿ko by³o mi siê dostatecznie g³êboko rozlu¼niæ, bo ca³y dzieñ by³em na nogach i têskni³em za formaln± praktyk±. Wieczorem by³em na basenie co bardzo mnie zrelaksowa³o i pozytywnie zmêczy³o. Aktualnie nie chce mi siê zbyt wiele, choæ mo¿e zrobiê badunjin. Za dnia udawa³o mi siê robiæ praktyki wstêpne choæ czêsto czu³em napiêcia i zwi±zany z tym dyskomfort co utrudnia³o sprawê. Dobranoc.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrewek dnia Czw 12:54, 23 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Czw 0:24, 23 Lut 2012 Zobacz profil autora
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
23.02.2012
Ma³o snów pamiêta³em, choæ obudzi³em siê bardzo zrelaksowany po wczorajszym basenie. Rano zrobi³em badunjin i 20 minut szine. Chcê robiæ nieformalnie szine za dnia w ró¿nych okazjach.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 12:55, 23 Lut 2012 Zobacz profil autora
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
23.02.2012- cd
Przez resztê dnia we wielu wolnych okazjach pratykowa³em szine. Na pocz±tku by³o bardziej forsowne, pó¼niej co raz ³atwiej.
Wieczorem czu³em siê bardzo dobrze, choæ przed snem robi³em wiele rzeczy w rozproszeniu z czego nie by³em zadowolony. Zasypiaj±c by³em w dobrej formie, choæ by³o pó¼no.

23.02.2012
W nocy mia³em dziwne sny. W jednym z nich ca³y czas chodzi³em w towarzystwie kilku magów. Na talerzu mia³em obiad, który mia³em z³o¿yæ w ofierze (duchom?). Przez wiêkszo¶æ snu chodzili¶my, kto¶ stwierdzi³ ¿e przeszli¶my 6-7km. Na koñcu mia³em z³o¿yæ ten talerz, jednak zjad³em to co na nim by³o. Koledzy magowie powiedzieli ¿e to nie szkodzi, ¿ebym poszed³ po co¶ innego np. po batonika. Wystruga³em z drewna co¶, co mia³o pos³u¿yæ jako ofiara.
Mimo tego rano by³em jaki¶ ospa³y i spiêty. Próbowa³em robiæ szine, jednak wygl±da na to ¿e zbyt mocno siê koncentrowa³em co spowodowa³o napiêcia. Dopiero po po³udniu gdy wróci³em do domu relaksowa³em, jednak nadal by³em spiêty. Dopiero badunjin przynios³o oczekiwany efekt i czujê siê dobrze. W sumie my¶lê, ¿e wrócê do normalnego szine z A, przestrzeni± i bez obiektu.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrewek dnia Pi± 18:22, 24 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Pi± 18:22, 24 Lut 2012 Zobacz profil autora
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Tego dnia te¿ mia³em bardzo dziwne sny, pierwszy moj zapamietany sen w ktorym nie by³em czlowiekiem. Sen by³ tak beznadziejny a¿ postanowi³em ze nie bede tutaj o nim pisal ^^.
Mam pytanie, gdy zrobie szine, klade sie na plecach, skupiajac sie na czakrz gard³a (cie¿ko mi to idzie, 20 sekund nie moge utrzymac swiadomosci na tym lotosie) le¿e, dostaje hipnagogów i przez to sie wybudzam. Musze zmienic pozycje gdy¿ nie spa³bym tak ca³a noc. Pisa³em w tym temacie bo mo¿e te¿ kto¶ ma taki problem. Jakies sugestie Andrewek (lubie twoje porady Very Happy).
Pozdrawiam Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 20:18, 24 Lut 2012 Zobacz profil autora
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
No jak nie mo¿esz utrzymaæ 20 sekund tego to nie jest joga ¶nienia. Praktykuj szine z obiektem na siedz±ce, np. 10 minut. Mo¿e byæ to czakra gard³a a mo¿e byæ to kamyk. Jak robisz na gardle na przyk³ad to utrzymujesz tam uwagê i gdy tracisz to to od razu wracasz. I tak w kó³ko. Po pewnym czasie bêdziesz co raz rzadziej to traciæ a¿ siê wyciszysz i bêdziesz utrzymywa³ bez wysi³ku. I tu zaczyna siê joga ¶nienia z gard³em. Bo tu nie chodzi, ¿eby forsownie skupiaæ siê na gardle zasypiaj±c tylko ¿eby bezwysi³kowo spoczywaæ w gardle w zrelaksowanym stanie.
Mo¿esz koncentrowaæ siê nie na wizualizacji, a na miejscu czyli fizycznie w gardle.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 1:49, 25 Lut 2012 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Relacje / Dzienniki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin