Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Dragon- autohipnoza

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Offtop / Relaks i stany po¶rednie Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Dragon- autohipnoza
Autor Wiadomo¶æ
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Dragon- autohipnoza
Czym Jest Atohipnoza

"Stan autohipnozy mo¿na okre¶liæ jako specyficzny stan ¶wiadomo¶ci charakteryzuj±cy siê podwy¿szonym stanem koncentracji, w którym umys³ funkcjonuje nieco inaczej ni¿ na co dzieñ i cechuje siê wiêksz± podatno¶ci± na sugestie. Nie jest to jaki¶ niezwyk³y stan umys³u, jest to stan odprê¿enia, spokoju po³±czonego z naturalnym skupieniem. Przypomina stan pó³snu w jakim znajdujemy siê zasypiaj±c i przez jaki przechodzimy codziennie budz±c siê. Wbrew temu co niektórzy na ten temat my¶l± jest on ³atwy do osi±gniêcia, poniewa¿ wielokrotnie w ci±gu dnia przechodzimy naturalnie przez takie stany nie tylko zasypiaj±c i budz±c siê ale tak¿e, kiedy wypoczywamy, kiedy marzymy i przy wielu innych okazjach.
Nie jest jednak tak, jak s±dz± inni, ¿e wielokrotnie w ci±gu dnia bywamy hipnotyzowani, czy te¿ popadamy w stan autohipnozy. Po prostu przechodzimy w zbli¿ony stan, poniewa¿ jest on naturalny, s³u¿y wypoczynkowi, regeneracji cia³a i umys³u, który jest niezbêdny dla zachowania zdrowia i wewnêtrznej równowagi.(...)
Zdrowy zrównowa¿ony cz³owiek, wielokrotnie w ci±gu dnia do¶wiadcza tego stanu zazwyczaj nie bêd±c go do koñca ¶wiadom. Nie jest to jednak stan autohipnozy, o niej mo¿emy mówiæ dopiero wtedy, kiedy u¶wiadamiamy sobie ten stan oraz celowo weñ wchodzimy i wykorzystujemy go dla naszych celów.(...)
Ró¿nica miêdzy hipnoz±, autohipnoz± a zbli¿onymi stanami, które wielokrotnie w ci±gu dnia osi±gamy w sposób naturalny polega tylko na tym, ¿e w stanach hipnotycznych nasza ¶wiadomo¶æ jest ukierunkowana i naturalnie skupiona na tym co w danej chwili robimy. Ogólnie mo¿na powiedzieæ, ¿e stan autohipnozy jest stanem hipnotycznym wywo³anym samodzielnie.(...)
Jak ju¿ wspomina³em samo osi±gniêcie stanu autohipnozy jest proste, nauczenie siê pos³ugiwania tym stanem wymaga nieco systematycznej spokojnej praktyki i nauki poprzez æwiczenia. Je¶li naukê autohipnozy potraktujemy jako dobr± zabawê, na pewno szybko j± opanujemy w zadowalaj±cym stopniu.
To co osi±gniemy poprzez autohipnozê i jak du¿o czasu nam to zajmie zale¿y od naszego zrozumienia jej mechanizmów, naszego zaanga¿owania, systematyczno¶ci a przede wszystkim od naszego podej¶cia do niej i naszej wyobra¼ni.(...)
Pamiêtajmy aby osi±gn±æ optymalne efekty powinni¶my podej¶æ do autohipnozy na luzie z radosnym, otwartym i ciekawym umys³em artysty, b±d¼ odkrywcy, je¶li znajdziemy w tym rado¶æ postêp bêdzie nastêpowa³ szybko i bêdzie nas cieszy³.(...)"

Wchodzenie w stan autohipnozy

Wchodzenie w stan autohipnozy (stan transu, stan alfa, stan nadswiadomo¶ci, skoncentrowanego odprê¿enia - jak okresla siê ten stan) jest jak ju¿ wspominalem bardzo proste wystarczy zastosowaæ poni¿ej opisana procedurê krok po kroku. Zanim jednak j± opiszê kilka uwag dotycz±cych æwiczeñ.

"(...)Pozycja w jakiej wykonujemy autohipnozê zw³aszcza w pocz±tkach nauki powinna byæ bardzo wygodna, aby¶my mogli siê w niej zupe³nie rozlu¼niæ. Najlepiej po³o¿yæ siê lub usi±¶æ w wysokim wygodnym fotelu, tak aby¶my poprzez napiêcie miê¶ni nie musieli podtrzymywaæ naszej pozycji i aby¶my odczuwali maksymalny komfort.
Miejsce w którym æwiczymy powinno byæ spokojne, aby nikt nie przeszkadza³ nam w praktyce i aby¶my mogli siê w nim zrelaksowaæ i skupiæ tylko na æwiczeniach.
Nie powinni¶my æwiczyæ bezpo¶rednio po posi³ku, ani pod wp³ywem alkoholu. Nie powinni¶my równie¿ æwiczyæ zbyt d³ugo. W trakcie jednego okresu æwiczeñ w którym robimy kilka sesji autohipnozy nastêpuj±cych bezpo¶rednio po sobie (w celu pog³êbienia transu) nie powinni¶my robiæ wiêcej ni¿ trzy sesje autohipnozy. Pojedyncza sesja nie powinna trwaæ d³u¿ej ni¿ 10 - 20 minut a przerwy miêdzy nimi nie powinny byæ d³u¿sze ni¿ piêæ minut.
Kiedy ju¿ przyjmiemy odpowiedni± pozycje i upewnimy siê, ¿e jest ona wygodna, powinni¶my rozlu¼niæ siê i uspokoiæ po czym wykonaæ kilka wolnych g³êbokich oddechów i skupiæ siê na æwiczeniach.(...)"

Maj±c to na uwadze mo¿emy przyst±piæ do æwiczeñ. Wchodzenie i stabilizowanie stanu transu uj±³em tu w formie trzech æwiczeñ, które nalezy wykonywac bezposrednio po sobie, krok po kroku.

"(...)Tak naprawdê, ka¿de z tych æwiczeñ stosowane we w³a¶ciwy sposób odpowiednio d³ugo wprowadza nas naturalnie w stan autohipnozy. Wchodzenie w hipnozê czy autohipnozê poprzez skupienie na obserwacji oddechu, koncentracjê na jakim¶ odczuciu, jakiej¶ czê¶ci cia³a, czy okre¶lonym bod¼cu jest jedn± z dobrze znanych metod indukcji transu w praktyce hipnozy. Metoda tu opisana wykorzystuje te elementy i byæ mo¿e w³a¶nie dlatego jest ona tak niezwykle skuteczna i szybka w nauce.

Æwiczenie pierwsze - koncentracja

Skieruj wzrok nieco do góry i w miejscu gdzie on pada wyobra¼ sobie jaki¶ obiekt np. kolorow± kulkê. Skup siê maksymalnie na tym wyobra¿eniu kiedy obraz siê rozmywa wizualizuj go raz po raz. Skup tam wzrok i nie mrugaj±c oczami koncentruj siê na tym obiekcie. (mo¿esz te¿ skoncentrowaæ siê w ten sposób na jakim¶ b³yszcz±cym zewnetrznym obiekcie).
Po jakim¶ czasie takiego skupienia wzroku twoje oczy zaczn± siê mêczyæ, powieki zaczn± ci±¿yæ i ³zawiæ i bêdziesz mia³ ochotê mrugn±æ oczami i zamkn±æ je. Nie rób tego tylko wytrzymaj jeszcze przez chwilê po czym pozwól zamkn±æ siê oczom aby odpoczê³y i rozlu¼nij siê.

Spostrze¿esz, ¿e wraz z zamkniêciem oczu ogarnia ciê przyjemne odprê¿enie pozwól sobie na nie, poddaj mu siê i pole¿ tak przez kilka minut poddaj±c mu siê.
W ten sposób wyzwalamy naturaln± reakcjê odprê¿enia nastêpuj±ca jako efekt intensywnej koncentracji wchodz±c w stan hipnolidalny. Im mocniej siê skoncentrujesz i im d³u¿ej wytrzymasz (ale bez przesady) tym w g³êbszy stan odprê¿enia wejdziesz.

Po pewnym czasie mo¿esz rozpocznij g³êbokie oddychanie (æwiczenie drugie) aby pog³êbiæ swój stan i ustabilizowaæ go æwiczeniem trzecim.


Æwiczenie drugie - pog³êbione oddychanie relaksacyjne

K³adziemy siê na wznak, rêce swobodnie u³o¿one wzd³u¿ cia³a, oczy zamkniête, cia³o rozlu¥nione. Przez chwilê le¿ymy spokojnie aby rozlu¼niæ siê, uspokoiæ i upewniæ, ¿e pozycja jest wygodna i zrelaksowana, po czym przenosimy uwagê na nasz oddech i zaczynamy go pog³êbiaæ, przechodz±c do wolnego, g³êbokiego, p³ynnego oddychania Nale¿y pamiêtaæ, aby nie napinaæ siê, ani nie przyspieszaæ oddechu, tylko dbaæ o jego p³ynno¶æ i naturalno¶æ. Oddech nie powinien byæ przesadnie g³êboki aby nie stwarzaæ sztucznych napiêæ, powinien jednak byæ maksymalnie pog³êbiony w naturalnych granicach.
Mo¿e nam w tym pomóc wyobra¿enie, ¿e wdychaj±c nape³niamy cale nasze cia³o wod± od stóp do czubka g³owy na wdechu, a na wydechu, ¿e woda ³agodnie sp³ywa od czubka g³owy do stóp.
Na pocz±tku powinni¶my skupiaæ siê tylko na samym oddechu, wyobra¿enia mo¿emy spróbowaæ po kilku próbach aby nadaæ p³ynno¶æ i ³agodno¶æ oddechowi, kiedy skupiamy siê na æwiczeniu.
Pamiêtajmy jednak, ¿e wyobra¿enie jest tylko narzêdziem, które ma nam pomóc, a nie celem samym w sobie i jako takie nie jest konieczne (chocia¿ mo¿e byæ u¿yteczne).

Kiedy po jakim¶ czasie osi±gniemy ju¿ pewn± p³ynno¶æ, lekko¶æ i naturalno¶æ takiego pog³êbionego, wolnego oddechu utrzymuj±c go powinni¶my zacz±æ wiêcej uwagi po¶wiêcaæ rozlu¼nieniu.
Postarajmy siê na miêkkim p³ynnym wydechu rozlu¼niaæ wszystkie miê¶nie naszego cia³a. W pierwszym rzêdzie powinni¶my pozwoliæ na wydechu rozlu¼niæ siê miê¶niom brzucha a nastêpnie stopniowo ca³e cia³o.
Je¶li nie przy¶pieszamy oddechu, ani nie zwalniamy go nadmiernie, miê¶nie brzucha w naturalny sposób siê rozlu¼niaj± i powinni¶my na to zwróciæ uwagê. Kiedy wdychamy miêkko i p³ynnie, równie¿ nie powinno to stwarzaæ w tej okolicy ¿adnych napiêæ i na tym powinni¶my skupiæ siê przez pewien czas, a¿ nasz brzuch przyjemnie siê rozlu¼ni, po czym powinni¶my pozwoliæ rozszerzyæ siê rozlu¼nianiu z ka¿dym wydechem na ca³e cia³o i w ten sposób powinni¶my kontynuowaæ przez kilka minut takie oddychanie pozwalaj±c pog³êbiaæ siê rozlu¼nieniu.
(...)

Æwiczenie trzecie - naturalne oddychanie relaksacyjne

Przejd¼ do tego æwiczenia bezpo¶rednio po wcze¶niejszym, kiedy jeste¶ ju¿ rozlu¼niony, spokojny a twój oddech jest zrelaksowany. Przestajemy ¶wiadomie pog³êbiaæ oddech, relaksujemy siê pozwalaj±c oddechowi staæ siê zupe³nie naturalnym dbaj±c o to, aby go nie przyspieszaæ, nie blokowaæ i ¶wiadomie nie dopuszczaæ aby pojawia³y siê w nim napiêcia, tylko aby by³ miêkki, naturalny i zrelaksowany. Szczególn± uwagê zwracamy na wydech dbaj±c aby by³ naturalny i spokojny, relaksuj±c siê na ka¿dym wydechu. Oddychamy w ten sposób przez pewien czas, a¿ poczujemy siê zupe³nie odprê¿eni. Takie naturalne relaksacyjne oddychanie mo¿e byæ szczególnie u¿yteczne w momencie zasypiania, pozwalaj±c nam zasn±æ w zrelaksowany sposób i poprawiaj±c jako¶æ naszego snu. (...)"

W trakcie trzeciego æwiczenia mo¿emy ju¿ wej¶æ w g³eboki stan autohipnozy, który nastêpnie mo¿emy wykorzystaæ do podawania sobie sugestii, programowania naszego umys³u, zmiany wzorców myslowych itp. Mozemy rózwnie¿ nie robiæ niczego specjalnego tylko przebywac w przyjemnym stanie g³ebokiego odprê¿enia pozwalaj±c mu siê pog³ebiaæ, uwalniaj±c siê od napiêc regeneruj±c i przywracaj±c wewnêtrzn± równowagê.


Wychodzenie z autohipnozy

"(...)
Kiedy wychodzimy ze stanu transu, powinni¶my to robiæ powoli, p³ynnie, w ³agodny sposób. Zbyt gwa³towne wychodzenie z transu mo¿e byæ nieprzyjemne i stwarzaæ napiêcie, podobne do tego jakie pojawia siê kiedy kto¶ gwa³townie wybija nas ze snu, czy g³êbokiego zamy¶lenia.(...)
Przygotowuj±c siê do wyj¶cia ponownie powinni¶my pog³ebiæ nasz oddech i przez chwile oddychaæ g³eboko aby zaktywizowac nasze cia³o i umys³ po czym wyobra¿emy sobie, ¿e ³agodnie budzimy siê w dobrym nastroju i samopoczuciu.(...)
Otwórz oczy, u¶miechnij siê i zrób g³êboki wdech jakby¶ napawa³ siê, delektowa³ tym odczuciem, na wydechu rozlu¼nij siê i z satysfakcjê poczuj to, ciesz siê tym"

Wszystkie cytaty pochodz± z ksi±¿ki 'Autohipnoza- Alchemia wewnêtrznej przemiany" JKJ


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 21:54, 23 Kwi 2011 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Offtop / Relaks i stany po¶rednie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin