Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Dragon- o zasypianiu, ¶nieniu

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » ¦wiadome rozmowy Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Dragon- o zasypianiu, ¶nieniu
Autor Wiadomo¶æ
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Dragon- o zasypianiu, ¶nieniu
Witaj Wojtku!
Co do Twoich spostrze¿eñ to s± one ciekawe i warto siê nad nimi zastanowiæ aczkolwiek nie podchodzi³ bym do nich dogmatycznie. Pobódki w nocy jak piszesz mog± byæ korzystne, ale nie zawsze i zale¿y to te¿ od ich t³a i wielu innych czynników.
Podobnie jest z pobudkami w fazie REM (zak³adam, ¿e pisz±c o fazie REM masz na my¶li okres snu, kiedy ¶ni± Ci siê sny - chyba ¿e sypiasz z EEG na g³owie:-) z mojego do¶wiadczenia wynika, ¿e ró¿nie z tym bywa choæ byæ mo¿e co¶ w tym jest.
Co do d³ugo¶ci spania to zapewne te¿ masz racjê, ale zalezy to od okoliczno¶ci niekiedy d³u¿szy sen mo¿e byæ korzystny i wskazany.
Warto tu jeszcze dodaæ, ¿e przede wszystkim jako¶æ snu jak i pamiêtanie snów zale¿y przede wszystkim od stopnia zrelaksowania w okresie kiedy k³adziemy siê spaæ. Ogólnie mozna powiedzieæ, ¿e im lepiej siê zrelaksujemy zasypiaj±c tym lepiej siê wy¶pimy i moim zdaniem to jest klucz do dobrego snu - nawyk dobrej relaksacji przed snem i w momencie zasypiania - co skoro wspomnia³e¶ o LD zwiêksza szansê na LD. Z badañ nad LD wynika, ¿e jedyna róznica jaka wystêpuje miêdzy LD a przeciêtnymi snami to wzrost fal alfa a wiêc relaksacji nic wiêc dziwnego, ¿e spontaniczne LD pojawiaj± siê czêsto u ludzi praktykuj±cych medytacjê wyciszaj±c± za¶ ludziom zestresowanym i rozproszonym zdecydowanie trudniej osi±gn±æ LD. Jak podaje LaBerg ilo¶æ LD u medytuj±cych jest wiêksza i wy¿szej jako¶ci ni¿ u ludzi stosuj±cych inne metody. Trudno te¿ osi±gn±æ LD za bardzo siê staraj±c, naciskaj±c lub pragn±c LD bo to wywo³uje napiêcia a wiêc zmniejsza szansê na pojawienie siê LD mimo, ¿e jak wiesz motywacja odgrywa tu wa¿n± rolê. Warto jednak pamiêtaæ, ¿e LD bywaj± te¿ ró¿nej jako¶ci i wywo³ane ró¿nymi czynnikami np. sporo spontanicznych LD to LD wywo³ane wzrostem uwagi pod wp³ywem silnego nagatywnego stanu emocjonalnego zwi±zanego z koszmarem wiêc w tym wypadku wi±¿± siê te¿ ze wzrostem napiêcia. Inne LD powstaj± pod wp³ywem nacisku i sp³ycenia snu itp. s± to wiêc niskiej jako¶ci LD powsta³e pod wp³ywem napiêcia za¶ z drugiej strony mamy wspania³e LD powsta³e pod wp³ywem rozlu¼nienia i pozytywnych emocji. St±d niektórzy mówi±, ¿e LD poprawia jako¶æ ich snu a inni, ¿e nie wysypiaj± siê przez LD.
Moim zdaniem wiele czynników wp³ywaj±cych na jako¶æ snu ma indywidulany charakter i tak jest np. z d³ugo¶ci± snu. Niektórzy ludzie ¶pi± za d³ugo i przez to nie wysypiaj± siê i nie maj± energii inni ¶pi± tyle samo a funkcjonuj± kwitn±co i wysypiaj± siê inni za¶ ¶pi± za krótko i nie wysypiaj± siê a jeszcze inni ¶pi± krótko i doskonale im to s³u¿y Warto poobserwowaæ siebie i zobaczyæ jak to jest u nas.
Ja miewam okresy, ¿e sypiam krótko i wszystko funkcjonuje doskonale, ale miewam te¿ okresy, ¿e potrzebujê trochê wiêcej snu - np. sypiam po 5 godzin na dobê, doskonale pamietam sny a w dzieñ mam wiele energii a czasami czujê napiêcie i wtedy potrzebujê pospaæ np. przez dzieñ lub dwa po 12 albo i wiêcej godzin aby uwolniæ siê od napiêæ i poczuæ jak nowo narodzony, przeciêtnie za¶ sypiam ok 7-8 godzin. Zauwa¿y³em, ¿e okres snu zazwyczaj skraca mi siê kiedy jestem dobrze zrelaksowany. Intensywnie relaksuj±c siê przed snem mogê miesi±cami funkcjonowaæ na najwy¿szych obrotach w doskona³ej formie sypiaj±c po 4-6 godzin na dobê (Choæ nie polecam na d³u¿sz± metê
Dziêki za spostrze¿enia mam nadziejê, ¿e inni te¿ podziel± siê swoimi uwagami i do¶wiadczeniami w tej mierze i ¿e mo¿e przyniesie to komu¶ po¿ytek. Niestety znaj±c ludzi maj±cych problemy ze snem wiem, ¿e maj± oni psychozê na punkcie snu, która zazwyczaj sama jest przyczyn± tych zaburzeñ i kiedy s³ysz± o skracaniu snu dostaj± sza³u bo ich chora wiara w to, ¿e trzeba d³ugo spaæ bywa fanatyczna i wojownicza

Masz 100% racji wszystko zalezy od stanu umys³u przed snem i ca³a sztuka to rozwin±æ w³a¶ciwy stan umys³u kiedy zasypiamy. Wysi³ek fizyczny doskonale sprzyja (o ile nie przegina siê pa³y dobrym snom i relaksacji. U mnie dobrze mi s³u¿a wieczorne relaksuj±ce wyciszaj±ce spacery. Tym niemniej nie ma czego¶ takiego jak brak podatno¶ci na relaksacjê czy medytacjê, tego poprostu trzeba siê nauczyæ i znale¼æ dla siebie odpowiedni± metodê a przede wszystkim nabraæ w tym trochê do¶wiadczenia i umieæ zastosowaæ to co w danym momencie jest potrzebne i efektywne - piêknie to wyja¶nia Tenzin Wangyal Rinpocze we fragmencie wyk³adu jaki przytoczy³em w czê¶ci po¶wiêconej milam. U mnie czêsto cudów dokonuj± proste ruchowe relaksacjie b±d¼ automasa¿ relaksacyjny przed snem pozwalaj±c uwolniæ siê od napiêæ w ciele i b³ogo zasn±æ by ¶niæ relaksuj±ce sny. Z kolei relaksacja odechowa zwiêksza intensywno¶æ snów i doskonale wp³ywa na pamiêtanie snów, ogólnie ka¿da forma relaksacji wykonywana w³a¶ciwie bardzo korzystnie wp³ywa na sen i ¶nienie i sprzyja wyst±pieniu LD. W sumie to z badañ nad LD wynika, ¿e ld niczym nie rózni± siê od innych snów z wyj±tkiem tego, ¿e zazwyczaj jest w nich wiêcej fal alfa a wiêc s± to bardziej zrelaksowane sny. Twoje spostrze¿enie dotycz±ce wysi³ku fizycznego s± bardzo cenne i dobrze, ¿e o tym napisa³e¶ my¶lê, ¿e dla wielu mo¿e to byæ bardzo cenna metod


Post zosta³ pochwalony 3 razy
Sob 21:57, 23 Kwi 2011 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » ¦wiadome rozmowy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin