Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Deep Relax - Technika relaksacyjna
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Techniki Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Deep Relax - Technika relaksacyjna
Autor Wiadomo¶æ
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 1 temat

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Deep Relax - Technika relaksacyjna
S³owem wstêpu

W tym temacie chcia³em przedstawiæ mój sposób na relaksacjê/trans/auto-hipnozê opart± o indukcjê hipnotyczn± Dave'a Elman'a - przez wielu uznawanego za najlepszego hipnotyzera w historii. Jestem przekonany, ¿e t± indukcjê mo¿na wykorzystywaæ nie tylko w hipnozie, ale te¿ z powodzeniem przy relaksacji bez nagrañ.
Stan relaksacji mo¿na wykorzystaæ do afirmacji, które bêd± dzia³a³y w tym stanie o wiele lepiej. Im g³êbsza bêdzie relaksacja tym afirmacje bêd± mia³y wiêksz± si³ê. Naturalne, ¿e mo¿na wykorzystaæ ten stan do poprawy swojej praktyki ¶wiadomego ¶nienia (co opisujê w dalszej czê¶ci) oraz szeroko pojêtego rozwoju osobistego.
Nie za³amuj siê ilo¶ci± tekstu Smile Sposób jest ³atwy, wystarczy ¿e raz przeczytasz ten poradnik, a sam bêdziesz potrafi³ go stosowaæ. Pozwoli³em sobie po prostu na szczegó³owe wyja¶nienia.

Z relaksacj± jest jak z WILD'em. Trzeba znale¼æ swój sposób, a wszelkie techniki traktowaæ jak porady a nie jak z³ote ¶rodki. Tak samo porady, które prezentujê maj± byæ propozycj± wypróbowania innej drogi do relaksacji.
W moim przypadku, technika relaksacyjna Jacobsona, polegaj±ca na napinaniu i rozlu¼nianiu poszczególnych miê¶ni skutkowa³a s³abo, albo nawet oddala³a mnie od relaksu. Trening autogenny Schultza opieraj±cy siê o odczuwanie ciê¿ko¶ci w swoim ciele by³ skuteczniejszy, jednak o wiele lepiej zadzia³a³y na mnie techniki, które przedstawiê.
Zdajê sobie sprawê, ¿e u niektórych te techniki równie¿ mog± nie przynosiæ efektu i mam nadziejê, ¿e ten temat im pomo¿e.
Powy¿sze techniki s± czysto progresywne. Przy DR (Deep Relax, nazwa wymy¶lona w celu ³atwiejszej prezentacji) praktycznie pod¶wiadomo¶æ robi za nas wiêkszo¶æ roboty. Przy okazji jest o wiele szybsza.
Temat mo¿e byæ aktualizowany, bowiem sam jeszcze testujê i dopracowuje ten sposób relaksacji.

O sugestiach
Relaksacja w DR jest prowadzona przez sugestie dyrektywne. Chodzi o to, ¿eby wskazaæ, zapowiedzieæ a nawet rozkazaæ, nazwijmy to - pod¶wiadomo¶ci, wykonaæ jaki¶ proces.
Wszystkie sugestie wypowiadaj w my¶lach.
Przyk³adowo:
"Teraz bêdê liczy³ do 3. Z ka¿d± liczb± moje cia³o bêdzie 2 razy bardziej zrelaksowane[...]"
Perspektywa w tych sugestiach mo¿e byæ dowolna. Dobierz tak±, która najbardziej do Ciebie trafia.
Je¶li wydaje Ci siê to lepsze, mo¿esz zmieniæ osobê w której przemawiasz. Np.:
"Teraz bêdziesz liczy³ do 3. Z ka¿d± liczb± Twoje cia³o bêdzie 2 razy bardziej zrelaksowane[...]"
W poradniku bêdê stosowa³ 1-wsz± osobê. Ty u¿ywaj jakiej chcesz.
Mo¿esz te¿ odwróciæ kolejno¶æ liczb, je¶li Ci to odpowiada.
Zamiast np. "Odliczê od 1 do 5.", powiesz sobie: "Odliczê od 5 do 1".
Traktuj te sugestie jako co¶ pewnego, co¶ co nie wymaga podwa¿ania. Nie analizuj, nie krytykuj. Tak siê po prostu stanie.
Jednocze¶nie wymawiaj s³owa z przekonaniem i mentaln± si³±.
Rozkaza³e¶ swojej pod¶wiadomo¶ci i ona teraz wykona zadanie Smile

Wykonanie

Kroki s± elastyczne, bowiem sam nie stosujê ¶ci¶le okre¶lonych czynno¶ci, przebiega to do¶æ spontanicznie.
Podajê przyk³ady, które wed³ug mnie dobrze do Ciebie trafi±. Je¶li masz lepszy pomys³, mo¿esz stosowaæ w³asne sugestie.

Mo¿esz wykonywaæ te æwiczenia o ka¿dej porze, jednak nie zalecane jest to robiæ w stanie skrajnej senno¶ci, bo zwyczajnie ³atwo wtedy zasn±æ.
Upewnij siê, ¿e nikt nie bêdzie Ci w najbli¿szym czasie przeszkadza³ i zacznij od dobrania wygodnej pozycji. Mo¿esz usi±¶æ w wygodnym fotelu, lub po³o¿yæ siê w wygodnej pozycji. Ja k³adê siê na plecach. Przez æwiczenia WILD'a ta pozycja kojarzy mi siê po prostu z czynno¶ciami innymi ni¿ zasypianie i tak¿e lepiej przechodzi w niej relaksacja. Jednak nie uk³adam nóg prosto, tylko lekko je zginam. Ta zmiana diametralnie zmienia u mnie poczucie wygody w tej pozycji.
Pozycja na plecach zwykle lepiej nadaje siê do relaksacji bo odczuwa siê w niej mniej bod¼ców dzia³aj±cych na cia³o fizyczne, wiêc relaksacja jest ³atwiejsza.

Jak ju¿ dobierzesz wygodn± pozycjê. Zamknij oczy i pozwól sobie rozpocz±æ proces relaksacji. U¶wiadom sobie, ¿e jest Ci wygodnie i nie musisz siê niczym przejmowaæ, nie ma po prostu najmniejszego sensu czymkolwiek siê przejmowaæ. Wszystkie problemy jakie zajmuj± Twoj± g³owê w tej chwili wynikaj± tylko z Twojego przywi±zania do nich, a one tak naprawdê nie maj± swojego rzeczywistego odbicia.
Je¶li atakuj± Ciê my¶li o problemach to polecam 5-15 minutow± medytacjê przed zaczêciem. Zwyczajna koncentracja na aspekcie oddechu jak np. ruch klatki piersiowej, czy odczucia na nozdrzach. Jak ciê¿ko Ci utrzymaæ koncentracjê to dodaj do tego liczenie wydechów. Nie twórz my¶li, nie anga¿uj siê w nich. Jak jaka¶ siê pojawi to pozwól jej odej¶æ i wróæ do oddechu.
Po czym wróæ do relaksacji.

Skup siê na swoich powiekach.
Powiedz do siebie:
"Teraz odliczê od 1 do 3. Z ka¿d± liczb± moje powieki bêd± 2 razy bardziej rozlu¼nione. Przy liczbie 3, wszelkie napiêcie zniknie z moich powiek i bêd± one w pe³ni zrelaksowane."
I zacznij liczyæ od 1 do 3. Mo¿esz dla lepszego efektu zsynchronizowaæ liczenie ze swoim oddechem. Wtedy wypowiadaj kolejne liczby przy wydechu.
Nastêpnie we¼ to rozlu¼nienie, które masz w powiekach, w górê do czubka g³owy.
"Za chwilê otworzê swoje oczy, po czym zamknê je wysy³aj±c siln± falê rozlu¼nienia od czubka g³owy po koñcówki palców, sprawiaj±c ¿e moje cia³o rozlu¼ni siê 10 razy bardziej. Wiem, ¿e mogê mieæ to bardzo ³atwo, wystarczy ¿e tego chcê."
I zastosuj siê do wydanych sugestii.
W moim przypadku, wraz z zamkniêciem oczu mimowolnie przechodz± mnie rozlu¼niaj±ce dreszcze.
Poczujesz diametralne pog³êbienie relaksu.
"Ponownie otworzê swoje oczy i zamknê je wysy³aj±c falê rozlu¼nienia, pog³êbiaj±c fizyczne rozlu¼nienie 2 razy bardziej."
Zastosuj siê do sugestii. Powtórz ten krok 2 razy.
Je¶li nie czujesz pe³nego relaksu swojego cia³a mo¿esz zwiêkszyæ rozlu¼nienie podobn± sugesti±:
"Wykonam teraz 10 oddechów. Z ka¿dym wydechem podwojê ca³kowitê fizyczne rozlu¼nienie."
I zastosuj siê do sugestii.

Je¶li docieraj± do Ciebie jakie¶ d¼wiêki, to je¶li chcesz mo¿esz sprawiæ, ¿e nie bêd± ogranicza³y Twojego relaksu. Wrêcz przeciwnie, pomog± Ci siê relaksowaæ.
Wystarczy, ¿e powiesz do siebie:
"Od tej chwili, ka¿dy d¼wiêk jaki us³yszê pozwala mi g³êbiej wchodziæ w trans. Ka¿dy d¼wiêk jaki us³yszê zwiêkszy moje rozlu¼nienie."

Ale oprócz fizycznego rozlu¼nienia, istnieje mentalne rozlu¼nienie. Co¶ co wiêkszo¶æ technik relaksacyjnych pomija, a w moim odczuciu jest ono nawet wa¿niejsze od fizycznego rozlu¼nienia.
Wiedz, ¿e mo¿esz zwolniæ i uspokoiæ swój umys³ jednocze¶nie zwiêkszaj±c koncentracjê dziêki czemu nie bêdziesz usypia³, a zwiêkszysz swój ca³kowity relaks i podniesiesz swoj± podatno¶æ na sugestiê.

Wystarczy, ¿e powiesz do siebie:
"Policzê od 1 do 10. Po ka¿dej liczbie podwojê swoje mentalne rozlu¼nienie, co zwyczajnie oznacza, ¿e z ka¿d± liczb± mój umys³ bêdzie 2 razy bardziej spokojny. 2 razy bardziej czysty. 2 razy bardziej skupiony na moim wewnêtrznym g³osie."
Odliczaj, odczuwaj±c jak Twój umys³ zwalnia, my¶li staj± siê zamglone.
Z pocz±tku mo¿esz nie odczuæ efektów, bowiem ten rodzaj rozlu¼nienia objawia siê mniej "namacalnie". Mo¿esz odczuæ to np. w postaci wiêkszego przeniesienia uwagi do wewn±trz oraz zwolnieniu my¶li."
Kiedy skoñczysz odliczaæ, pog³êb to rozlu¼nienie bardziej:
"Odliczê od 1 do 5. Tym razem, po ka¿dej liczbie mój umys³ bêdzie 3 razy bardziej spokojny. 3 razy bardziej czysty i 3 razy bardziej skupiony na moim wewnêtrznym g³osie."
Po ka¿dej liczbie powiniene¶ odczuæ jeszcze wiêksz± zmianê.

Dalsza relaksacja

W tym momencie mo¿esz zastosowaæ np. wyobra¿anie sobie schodzenia po schodach, gdzie ka¿dy stopieñ zwiêkszy Twoje mentalne rozlu¼nienie. Na mnie te techniki jednak ¶rednio dzia³aj±, odkry³em ze najlepiej dzia³aj± na mnie sugestie czysto dyrektywne, bez ¿adnych wizualizacji.
Dlatego zwyczajnie pog³êbia³em relaks podobnymi sugestiami.
Jednak jak wspomina³em, relaksacja to subiektywna kwestia dlatego musisz j± dostosowaæ pod siebie. Rozpoznaj co dzia³a na Ciebie najlepiej.

Sugestia testowa

Podam Ci przyk³ad sugestii testowej, dziêki której nabierzesz wiary w swoje mo¿liwo¶ci. Zobaczysz, ¿e potrafisz zablokowaæ swoj± rêkê sam± my¶l±!
Powiedz do siebie:
"Odliczê od 1 do 5. Z ka¿d± liczb± moja prawa(albo lewa, je¶li chcesz) d³oñ bêdzie zapada³a w 2 g³êbszy relaks. Na liczbê 5 moja rêka bêdzie pogr±¿ona w g³êbokim, relaksuj±cym ¶nie. Po czym otworzê swoje oczy i bêdê próbowaæ podnie¶æ swoj± rêkê. Im mocniej bêdê próbowaæ tym moja rêka bêdzie zapada³a w g³êbszy sen"
Odlicz, odczuwaj±c jak Twoja rêka usypia. Po czym otwórz i próbuj podnie¶æ swoj± rêkê. Próbuj naprawdê mocno.
Je¶li Ci siê nie uda³o, nie ma powodu do zmartwieñ. To oznacza, ¿e mo¿esz wej¶æ w trans jeszcze g³êbiej. O wiele g³êbiej.

Je¶li sugestia wyjdzie to spróbuj z czym¶ trudniejszym. Ze swoimi oczami Smile Sugestie ju¿ sam wymy¶lisz.

Badanie g³êboko¶ci transu

O ile w hipnozie jest to proste bo hipnotyzer ma do dyspozycji sugestie i czynno¶ci testowe, tak w auto-hipnozie jest to ograniczone i mo¿e nie dawaæ pe³nego obrazu.
Zwykle piszê siê o charakterystycznych odczuciach cia³a, jak odczucie ciê¿ko¶ci, lekko¶ci, albo jego brak, czy te¿ uczucie p³ywania i podobnych. Jest to kwestia subiektywna i u ró¿nych ludzi te odczucia mog± siê ró¿niæ. Jest jednak, moim zdaniem obiektywna oznaka rozlu¼nienia mentalnego. Jest to brak krytykowania wydawanych sugestii. Je¶li wydajesz jakie¶ stwierdzenie, nawet sprzeczne z obecnym stanem rzeczy, to jest to automatycznie dla Ciebie prawd±. My¶l±c po tym przez chwilê o swoim ¿yciu mo¿esz mieæ wra¿enie, ¿e zawsze tak by³o. Na tym etapie afirmacje s± bardzo skuteczne.
Mo¿esz tez odczuæ zwiêkszenie ³atwo¶ci w wyobra¿aniu sobie czego¶, oraz zwiêkszenia stopnia realno¶ci tych wyobra¿eñ.

Kotwiczenie

Zadzia³a to tylko je¶li jeste¶ w bardzo g³êbokim transie. W tym stanie mo¿esz wytworzyæ skojarzenie z obecnym stanem przez danie sobie podobnej sugestii:
"Za ka¿dym razem kiedy X, to wejdê w tak g³êboki trans jak teraz, albo nawet jeszcze g³êbszy."
Gdzie X jest czynno¶ci±, która ma byæ zapalnikiem tego stanu. Mo¿e to byæ np. z³±czenie wskazuj±cego palca i kciuka u lewej rêki i pomy¶lenie "Wchodzê w g³êboki trans hipnotyczny.". Czynno¶æ jest dowolna, ale powinna byæ to czynno¶æ lub po³±czenie czynno¶ci, których nie wykonasz przypadkiem przy codziennych czynno¶ciach.

Wychodzenie z transu

Z transu lepiej nie wychodziæ gwa³townie, zw³aszcza g³êbokiego. Nie jest to niebezpieczne, ale mo¿e spowodowaæ nieprzyjemne odczucia po wyj¶ciu.
Przed wyj¶ciem dobrze powiedzieæ do siebie podobn± sugestiê:
"Zdajê sobie sprawê, ¿e za ka¿dym razem, kiedy bêdê chcia³ do¶wiadczyæ tego stanu, bêdê wchodzi³ w trans szybciej, ³atwiej i g³êbiej."
Po czym powiedz:
"Odliczê od 1 do 5. Z ka¿d± liczb± bêdê powoli wychodzi³ z transu. Na liczbê 5 otworzê oczy, pe³en energii i pozytywnego nastroju."
Odliczaj. Po kilku liczbach, porusz palcem u rêki, a po chwili ca³± rêk±. Na liczbê 5 otwórz oczy.

Nagranie transowe

Skrypt z indukcji Dave'a Elman'a znajduje siê pod [link widoczny dla zalogowanych] linkiem. Mo¿esz nagraæ tekst przez mikrofon, dodaæ jaki¶ podk³ad z muzyki relaksacyjnej i po³±czyæ np. programem Audacity i masz ca³kiem dobre nagranie transowe. Niestety jest niepe³ny, ale mo¿e byæ wystarczaj±cy, albo mo¿esz dope³niæ relaksacjê bez niego.

Zastosowania

Auto-hipnoza mo¿e byæ wykorzystywana praktycznie do ka¿dego aspektu Twojego ¿ycia. Gdy opanujesz trans do bardzo dobrego poziomu, mo¿liwo¶ci mog± byæ porównywalne co w tradycyjnej hipnozie. Mo¿liwe bêd± nawet regresja (cofanie siê do swoich ukrytych wspomnieñ) czy mediacja czê¶ci(skuteczna technika terapeutyczna).
Porady do poprawnego tworzenia sugestii znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych].

Omówiê szerzej zastosowanie w przypadku praktyki ¶wiadomego ¶nienia.
W przypadku sugestii, nastawienie danego efektu na najbli¿sz± noc, ma wiêksz± szansê powodzenia, ni¿ nastawienie jej na zawsze. Lepiej najpierw próbowaæ z nastawianiem jednorazowo.
Pamiêæ snów
Kiedy masz problemy z pamiêci± snów, b±d¼ chcesz j± zwiêkszyæ mo¿esz spróbowaæ podobnej sugestii:
"Pamiêtam moje sny doskonale. Z ³atwo¶ci± przypominam sobie wszystkie szczegó³y."
Alfa-budzik
Alfa-budzik w tym stanie ma wrêcz 100% skuteczno¶æ. Oprócz nastawienia go na konkretn± godzinê, lub obudzenie siê po konkretnej fazie REM, mo¿esz pój¶æ o krok dalej i nastawiæ go na budzenie po ka¿dej fazie REM:
"Tej nocy obudzê siê po ka¿dej fazie REM i bêdê pamiêta³ ka¿dy sen"
Albo jeszcze dalej i nastawiæ go na budzenie PRZED ka¿d± faz± REM lub na pocz±tku ka¿dej fazy REM. Skuteczno¶æ niewiadoma, ale je¶li Ci siê uda to masz ¶wietn± technikê na LD Smile
"Tej nocy obudzê siê przed ka¿d± faz± REM"
"Tej nocy obudzê siê na pocz±tku ka¿dej fazy REM"
DEILD
Mo¿esz wykorzystaæ trans do budzenia w bezruchu i do ¶wiadomego powrotu do snu.
"Tej nocy obudzê siê na pocz±tku ka¿dej fazy REM w bezruchu a moje oczy pozostan± zamkniête, po czym powrócê do snu ¶wiadomy."
Mo¿esz wizualizowaæ jak budzisz siê nieruchomy, nie otwierasz oczu by po chwili znale¼æ siê ¶wiadomy we ¶nie.
Nawyk TR
Bêd±c w g³êbokim transie mo¿esz ³atwo i skutecznie skojarzyæ test rzeczywisto¶ci ze znakiem sennym, takim sposobem jak przy kotwiczeniu. W przypadku p³ytszego transu równie¿ mo¿e to zadzia³aæ jednak nie permanentnie.
U¶wiadamianie
Tutaj proponujê dwie sugestie, wybierz tak± która wydaje Ci siê odpowiedniejsza:
"Tej nocy odzyskam ¶wiadomo¶æ we ¶nie."
"Tej nocy bêdê pamiêta³, ¿e ¶nie."
W moim odczuciu bardziej sensownie brzmi druga sugestia.
W przypadku WBTB lepiej zmieniæ na:
"W nastêpnym ¶nie odzyskam ¶wiadomo¶æ"
"W nastêpnym ¶nie bêdê pamiêta³, ¿e ¶nie."
Bezsenno¶æ przy WBTB
Mo¿na stosowaæ przy ka¿dej bezsenno¶ci.
Zwyczajnie wejd¼ i pog³êb trans, ale podmieniaj±c sugestie przy mentalnym rozlu¼nianiu np. na tak±:
"Od teraz z ka¿dym wydechem mój umys³ bêdzie stawa³ siê bardziej senny, bardziej spokojny. Z ka¿dym wydechem moje my¶li zwalniaj± a mój umys³ prowadzi mnie do snu."
Powinno zaowocowaæ w postaci szybkiego u¶niêcia Smile

Poza tym, im g³êbszy trans tym ³atwiejsza i dok³adniejsza staje siê wizualizacja. Mo¿esz wykorzystaæ to do m.in. rozrywki, taka namiastka LD Smile

Na zakoñczenie

To by by³o na tyle. Mam nadziejê, ¿e te porady choæ trochê wam pomog±, wszelkie uwagi mile widziane. Poradnik mo¿liwe, ¿e jeszcze ulegnie zmianie po np. nowych odkryciach Smile


Post zosta³ pochwalony 5 razy

Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Nie 17:29, 25 Sty 2015, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Nie 5:09, 25 Sty 2015 Zobacz profil autora
Solnik
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Sty 2015
Posty: 616
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 68 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Katowice
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Piêknie !
Dobra robota Fallen.Wszystko opisane.
Sam czasami korzysta³em z tego typu rozlu¼nienia.Jak s±siad by³ g³o¶no to mówi³em, ¿e z ka¿dym d¼wiêkiem bêdê bardziej zrelaksowany.
Przydatne.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 10:28, 25 Sty 2015 Zobacz profil autora
taymishi



Do³±czy³: 11 Cze 2015
Posty: 3
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Piotrkow Tryb.

Post
Witam,
mia³bym pytanie co do przebiegu owej relaksacji. W sumie to pare pytan.(Bede pisal bez polskich znakow, mam nadzieje ze to nie problem) . Otoz jestem calkiem zielony z sprawach LD. Interesuje sie tym, jednak udalo mi sie wywolac tylko 1 LD specjalnie w ostatnie wakacje. Jako, ze teraz mam 5 miesieczne wakacje to postanowilem wrocic do praktyk. No i szperajac po forach trafilem na Twoja technike DR. Otoz u mnie ona wyglada tak. Klade sie wygodnie. Na plecach, rece wzdluz ciala. Nie ruszam siê. Wmawiam sobie ze kazdy oddech dzwiek mnie rozluznia etc. Leze tak z 15 minut. I teraz pojawia sie pierwsze pytanie. co sie wlasciwie powinno stac. No bo sobie leze wszystko fajnie cialo sie rozluznia albo wrecz usypia, jest takie jakby cale odretwiale. Czasem mam krotkie uczucie spadania. Noo i, no i nic. Nigdy nie robilem autohipnozy wiec nie wiem na czym polega. W sumie bardzo przypomina wilda. Leze i jak juz jestem rozluzniony to patrze sie w powieki ;-;. Czasem pojawiaja sie takie bardzo slabe hipnagogi (u mnie s± to jakies przeblyski swiatel ktore nijak nie ³±cz± siê w calosc). Wracajac do meritum. Moja droga konczy siê na lezeniu rozluznionym i nie mam bladego pojêcia co robiæ dalej. Nastawialem sobie alfa budzik ale wkoncu jakos to tak wyszlo ze sie obudzilem wczesniej pare razy wiec sie nie przydal. Wmawianie sobie ze bede mial swiadomy sen, nie zadzialalo. Nie wiem czy ja juz wszed³em w t± auto-hipnoze czy mo¿e jeszcze nie, i w sumie nie za bardzo wiem co mam tam zrobiæ ;-;. Co do wizualizacji to u mnie jest ona na tak ¿a³osnym poziomie ¿e nawet przy mildzie pamiêtaj±c sen nie umiem go wizualizowaæ. Nie wiem, moze to dlatego ¿e nie jestem wzrokowcem.
Tak wiec czy moglbys mi wyjasnic w jaki sposob ta autohipnoza dziala? Czy stan w ktorym jestem to juz trans? (Robilem ten test z rêk±, mogê j± podniesc bez wiekszych trudów jednak jest jakby "ciezsza" ni¿ normalnie). Co w sumie mogê zrobiæ w owym transie, bo ja sie czuje jak podczas normalnego lezenia ;-;. A moze sie zrozumialem ca³± ideê i wszystko knoce ;-;.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 10:47, 11 Cze 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 1 temat

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Witaj,
Zacznê od tego, ¿e relaksacja nie jest najlepszym sposobem na pierwsze, lub pierwsze od dawna LD. Afirmacje w transie maj± wzmocniony efekt, tym silniejszy im g³êbszy jest trans, ale nie da to du¿, kiedy siê w dan± afirmacjê nie wierzy. Mowa nie tylko o ¶wiadomym przekonaniu, ale i pod¶wiadomym, którego nie wychwytujemy. Ciê¿ko szczerze uwierzyæ, ¿e bêdziemy mieli LD, je¶li jeszcze nigdy (b±d¼ od dawna) go nie mieli¶my. Naj³atwiej osi±gniesz LD przez WBTB. Mo¿esz dodaæ do zasypiania po WBTB t± technikê je¶li chcesz, dla lepszego efektu. Albo relaksowaæ siê tak przed normalnym za¶niêciem bez ¿adnego nastawienia. To pozwoli na bardziej ¶wiadom± noc, a nó¿ widelec, zaindukuje LD. Wa¿ne, ¿eby w tym stanie mentalnej relaksacji zasn±æ. Opiszê to prawdopodobnie nied³ugo w technikach.

Co do samej relaksacji. Przede wszystkim - za bardzo siê spinasz. G³ówn± rolê odgrywa mentalna relaksacja, podczas gdy u Ciebie cia³o siê relaksuje, ale umys³ jest spiêty przez ci±g³± interpretacje nowych wra¿eñ i zastanawianie siê "czy to ju¿ trans". W tym stanie nie zrelaksujesz siê g³êboko.
Trans to generalnie stan skupienia percepcji do wewn±trz. Jak poch³onie Ciê my¶lenie, ¿e staniesz siê obojêtny na bod¼ce zewnêtrzne to te¿ jest trans. W transie na pewno by³e¶, pytanie tylko jak g³êbokim. W transie hipnotycznym s± okre¶lone konkretne poziomy i sposoby na sprawdzenie g³êboko¶ci u¿ywane przez hipnotyzera. W przytoczonym przeze mnie [link widoczny dla zalogowanych] tak¿e taki siê znajduje i jest zawarty w sugestii hipnotycznej (znikaj±ce liczby - amnezja w transie to oznaka g³êbokiego transu). Przy auto-hipnozie nie mamy tyle pola do popisu i okre¶lamy g³êboko¶æ z grubsza subiektywnie. Wspomniane przez Ciebie uczucie spadanie to symptom relaksacji. W g³êbszej jest ono stabilniejsze i mo¿e trwaæ nawet ca³y czas. Generalnie im g³êbszy trans tym sensacje staj± siê wyra¼niejsze i subiektywne odczucie relaksu fizycznego jak i mentalnego wy¿sze. Ale nie ma ¿adnego punktu kulminacyjnego, no chyba ¿e przez przypadek wejdziesz ¶wiadomie w sen Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 19:22, 12 Cze 2015 Zobacz profil autora
taymishi



Do³±czy³: 11 Cze 2015
Posty: 3
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Piotrkow Tryb.

Post
Okey, w sumie to nawet logiczne. Jeszcze tak spytam, dlugo to u Ciebie trwa? Lezenie w auto-hipnozie (o ile dalej to praktykujesz). A sam trans? Jakie to daje mozliwosci, szukalem sporo po internecie ale wszedzie jest "zadaje sobie pytanie i znikad nasuwa sie odpowiedz" no i zadaje sobie to pytanie no i ,,, no i nic x]. Moze zbyt malo gleboki trans. Co do WBTB to sam juz nie wiem. Kazdy to opisuje inaczej. Tutaj dam przyklad z roznica. Polowa ludzi mowi zebt przy wbtb zrobic pare pompek np. Zas druga polowa "absolutnie nie rozbudzac ciala" no to pompki chyba odpadaja ;-;. jeszcze ja mam problem z zasypianiem bo moje godziny zasniecia sa rozne. Wachaja sie od 00 do 3 ;-;. Wtedy nawet po 3.5h snu jak wstaje i pol godziny sie rozbudzam to juz ok 6-7 jest i ciezko usnac xd. No nic, nie widze innej rady jak ci±g³e próby. Mysle ze jako totalny zoltodziob w swiadomym snieniu wbtb z mildem bedzie najlepszym pomyslem... chociaz moja wizualizacja jest na naprawde dennym poziomie.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 20:28, 12 Cze 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 1 temat

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
W³a¶ciwie ju¿ nie praktykuje. Jedynie od niedawna przed snem wykonuje szybk± relaksacjê, ¿eby zasn±æ zrelaksowanym. Mo¿liwe, ¿e wrócê do DR, ¿eby polepszyæ skuteczno¶æ relaksacji przedsennej.
U mnie jeszcze czasem pojawia siê bardzo nietypowy problem w postaci wyst±pienia szumów na pewnej g³êboko¶ci, które wybijaj± z transu. Bardzo nietypowe szumy. Mniej wiêcej to co opisa³em tutaj.
W transie le¿ysz sobie ile chcesz Razz
Co do mo¿liwo¶ci. My¶lê, ¿e przede wszystkim afirmacje wszelkiej tre¶ci. Na g³êbszym poziomie np. tworzenie/usuwanie nawyków, ma to jednak mniejsz± skuteczno¶æ ni¿ w hipnozie (czyli z hipnotyzerem). Co do rzetelno¶ci tych odpowiedzi znik±d ¶rednio w to wierzê.

WBTB ma prost± zasadê. Obudziæ siê o porze o której jeste¶ jeszcze niedospany, ale wiêkszo¶æ nocy minê³a (statystycznie to wypada na 5h). Najlepiej alfa-budzikiem, albo wykorzystuj±c samoistne pobudki (mo¿esz takie WBTB zrobiæ nawet nieplanowanie). Rozbudzasz siê, ¿eby otrze¼wiæ umys³, ale zdo³aæ jeszcze zasn±æ. Nie starasz siê rozbudzaæ cia³a. W³a¶ciwie to przeczekujesz odpowiedni czas. Jak po próbie za¶niesz za g³êboko i nie uzyskasz ¶wiadomo¶ci, zwiêkszasz czas rozbudzania nastêpnym razem. Jak nie za¶niesz - skracasz. Jak w ogóle nie mo¿esz zasn±æ nawet po krótkim rozbudzaniu (to siê w³a¶ciwie czuje ju¿ przy pobudce) to wstawaj do WBTB wcze¶niej. Typowa metoda prób i b³êdów, ale to najskuteczniejsza technika. Technika pomocnicza MILD lub co¶ innego zwiêksza szanse, ale nie jest konieczna. Przy dobrym WBTB obejdzie siê nawet z marnym nastawieniem. Dla lepszego efektu dobierz godzinê za¶niêcia tak, ¿eby wstaæ o 3-5.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 20:50, 12 Cze 2015 Zobacz profil autora
taymishi



Do³±czy³: 11 Cze 2015
Posty: 3
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Piotrkow Tryb.

Post
No okej, dzieki potestuje x).
A tak offtopuj±æ, najpewniej znasz technikê ADA = all day awarness czy jakos tak xd. Swiadomosc za dnia- swiadomosc w nocy. No totototo tak sobie myslê czyyy nie udaloby siê tego zrobiæ z tym ¿e skupiaj±c siê tylko na 1 rzeczy. Np Tylko na stopach. Latwiej sie skupic tylko na 1 rzeczy niz na wszystkich co nas otacza. A jesli przywykniemy do zauwazania tego ze stopy pracuja do tego ze naciskaja na ziemie itp to w snie powinnismy chyba poczuc roznice co by nas moglo zaprowadzic do odzyskania swiadomosci. Nie zrobilem z tym nowego tematu bo jestem prawie pewny ze podobny juz czytalem, ale nie moglem go znalezc ;-;. Co o tym sadzisz?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 6:33, 14 Cze 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 1 temat

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Po pierwsze ADA to nie skupianie siê, tylko bycie osob± uwa¿n±, czyli ¶wiadom± tego co robi, gdzie jest, czego do¶wiadcza, z kim itp. Masz po prostu nie ¿yæ automatycznie. Dla osoby nieuwa¿nej przez wiêkszo¶æ ¿ycia oduczenie siê nie¶wiadomo¶ci nie jest prostym zadaniem i zajmuje to du¿o czasu. Ca³odobowa uwa¿no¶æ to kwestia wielu lat, gdzie bez medytacji formalnej (czasowi w ca³o¶ci po¶wiêconemu medytacji) siê nie obejdzie.
Skupianie na jednym bod¼cu to nie uwa¿no¶æ, a nawet stan odwrotny. Mimo to niektórym poskutkowa³o to w postaci LD, ale dziêki dok³adnie czemu to kwestia dyskusyjna Razz W±tpiê, ¿e zadzia³a to na d³u¿sz± metê.
Ogó³em nie bardzo polecam ADA pocz±tkuj±cym, których zaanga¿owanie czêsto jest chwiejne. To pracoch³onna technika, daj±ca pe³ne efekty dopiero po czasie (wielu da³o to pierwsze LD, ale tutaj znowu przyczyna nie jest do koñca znana i nie wiadomo jak by³o pó¼niej Razz ). Lepiej w rozrachunku cena/jako¶æ wychodzi np. TR z derealizacj±, które tak¿e mimowolnie skutkuje uwa¿no¶ci±.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 15:24, 14 Cze 2015 Zobacz profil autora
Pytka
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 31 Pa¼ 2014
Posty: 391
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 12 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Miñsk Mazowiecki
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Wczoraj przed snem po raz pierwszy spróbowa³em takiego relaksu. Musze powiedzieæ, ¿e by³o nie¼le. Muszê trochê jeszcze popracowaæ nad tym, ale efekty ju¿ czu³em. Mia³em dreszcze o których mowa w opisie. Pe³en relaks, rozlu¼nienie i niemal¿e brak g³upich my¶li. Jestem mile zaskoczony i zadowolony z tych efektów.
Nie wszystko mi jeszcze wysz³o tak jakbym chcia³, ale to tylko kwestia czasu i praktyki.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 12:07, 16 Cze 2015 Zobacz profil autora
Pytka
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 31 Pa¼ 2014
Posty: 391
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 12 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Miñsk Mazowiecki
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Mam ma³e pytanko:
Czy to normalne, ¿e nie mogê zasn±æ po tego typu relaksacji ?
Ju¿ drugi dzieñ z rzêdu nie mogê przez d³u¿szy czas zasn±æ i zastanawiam siê czy Deep Relax nie jest tego przyczyn±. Mo¿e co¶ ¼le robiê ?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 19:01, 17 Cze 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 1 temat

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Mo¿liwe. Ta relaksacja jest oparta o indukcjê hipnotyczn± Dave'a Elman'a, która w za³o¿eniu ma zaprowadziæ do g³êbokiego transu hipnotycznego, gdzie tylko czê¶æ umys³u ¶wiadomego jest zwolniona z percepcji, ale reszta czuwa i to na wy¿szym poziomie. No i sugestia na wychodzenie z transu (je¶li takow± stosujesz) te¿ nie sprzyja zasypianiu po transie:
Cytat:
"Odliczê od 1 do 5. Z ka¿d± liczb± bêdê powoli wychodzi³ z transu. Na liczbê 5 otworzê oczy, pe³en energii i pozytywnego nastroju."

Ale poda³em jak zastosowaæ to w przypadku bezsenno¶ci, wystarczy zmieniæ sugestiê:
Cytat:
Bezsenno¶æ przy WBTB
Mo¿na stosowaæ przy ka¿dej bezsenno¶ci.
Zwyczajnie wejd¼ i pog³êb trans, ale podmieniaj±c sugestie przy mentalnym rozlu¼nianiu np. na tak±:
"Od teraz z ka¿dym wydechem mój umys³ bêdzie stawa³ siê bardziej senny, bardziej spokojny. Z ka¿dym wydechem moje my¶li zwalniaj± a mój umys³ prowadzi mnie do snu."

Jak jeste¶ ¶rednio senny, a chcesz po transie zasn±æ, to lepiej przeprowadzaæ t± relaksacjê w najwygodniejszej pozycji.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 19:25, 17 Cze 2015 Zobacz profil autora
Pytka
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 31 Pa¼ 2014
Posty: 391
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 12 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Miñsk Mazowiecki
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
No ja stosowa³em trochê inn± sugestiê, ale by³a do¶æ podobna do tej z drugiego cytatu. Faktycznie zmiana pozycji z pleców na brzuch powinna pomóc na moja chwilow± bezsenno¶æ. Dzi¶ naniosê korekty i jutro jakby co napisze czy co¶ siê poprawi³o.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 19:31, 17 Cze 2015 Zobacz profil autora
patrykdolarek



Do³±czy³: 25 Sty 2016
Posty: 6
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
co zrobiæ je¶li technika próbna z rêk± mi nie wychodzi??? robiê dok³adnie tak jak jest napisane


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 18:25, 06 Lut 2016 Zobacz profil autora
Solnik
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Sty 2015
Posty: 616
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 68 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Katowice
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Albo jeste¶ za ma³o zrelaksowany, albo brak Ci wiary. Próbuj dalej.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 18:30, 06 Lut 2016 Zobacz profil autora
patrykdolarek



Do³±czy³: 25 Sty 2016
Posty: 6
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
No to chyba brak wiary..... ale tak samo jest z relaksacj± niewiem jak to dok³adnie zrobiæ


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 22:36, 06 Lut 2016 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Techniki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin